Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ПФ: България трябва да се намеси по-твърдо в Македония и Западните Балкани

13 май 2015, 11:07 часа • 6619 прочитания

Патриотичният фронт излезе с изявление за ситуацията в Македония, с което призовава за по-активна позиция на България по въпроса и по-настоятелна политика на страната ни по отношение на Западните Балкани като цяло.

Изявление от името на парламентарната група на Патриотичния фронт прочете от трибуната в Народното събрание лидерът на ВМРО Красимир Каракачанов днес по време на пленарно заседание.

Изявлението е по повод събитията от тази събота и неделя в Република Македония и терористичните действия в град Куманово, който се намира само на 60 км от българската граница.

Текст на изявлението:

Уважаеми госпожи и господа,

От името на Патриотичния фронт искам да изкажа подкрепа и съчувствие към близките на жертвите и пострадалите в борбата срещу терористично нападение в Македония. Ползвам повода да призова за повече съпричастност към съдбата на нашите братя в Македония - не само защото три милиона граждани на съвременна България имат своите корени в различните части на Македония, а и защото България е твърдо против насилствената промяна на границите, агресията и етническите конфликти. Всеки етнически конфликт в близост до нас ни заплашва пряко.

Македония е в политическа, етническа и икономическа криза. Изходът от това е демократизация. Днес правителството в Скопие държи страната в изолация. И в плен на болната фантазия за някаква антична история. Така правителството в Скопие откъсна честните хора в Македония не само от техните истински корени, но и от възможностите да имат истински, а не фалшиви източници на самочувствие и гордост, това допълнително разделя македонското общество.

Уважаеми дами и господа,

Според Патриотичния фронт България трябва да бъде активен фактор по отношение на съдбата на Западните Балкани. Официална София трябва да е стабилизиращият фактор, посредникът, който предлага консенсусни решения между Македония, Сърбия, Косово, Албания и т.н. България е длъжна да има тази роля.

Все пак в Западните Балкани – в Македония, Сърбия, Косово, живеят близо 2 млн. българи. Затова трябва да оценим положително загрижеността на МВнР и изказването на премиера, но и да ги насърчим още. Македония не само ни е скъпа, Македония беше основната тема, с която България живя в половината от новата си история. Македония даде на съвременна България възраждането и голяма част от българския културен и политически елит. Македония е записана в родовата ни памет и заслужава нашата подкрепа.

Но нашата цел не е просто да вкарваме този или онзи в ЕС. България трябва да покаже пътя на Западните Балкани към Европейския съюз. Но не безусловно, както днес крайните либерали се опитват да ни убедят. Точно защото ние сме лидер в Западните Балкани по пътя към ЕС, ние трябва да поставим ясни условия – спиране на преследването на хора с българско самосъзнание и антибългарска риторика, реформиране на политическата система, изчистване на фалшификациите от учебните програми, отказа от териториални претенции.

В Македония всеки изминал ден расте общността на хората с българско самосъзнание и българско гражданство. Ние не можем да изоставяме тези хора нито за миг.

Днес правителството в Скопие трябва да знае, че най-прекият път на Македония към Брюксел минава не през Белград, Прищина, Тирана, или още по-малко – Анкара, а през София.

Уважаеми госпожи и господа, не е редно днес ДПС да спекулира и да плаши с тази тема. Защото ДПС ни води именно към македонски сценарий – капсулиране на етнически групи, сепариране на етническите и религиозни общности и конфронтация с мнозинството. А пътят на интеграцията е точно обратен.

Ползвам повода да призова правителството за няколко неща:

1. Много по-активна, но и взискателна политика по отношение на европейското бъдеще на страните на запад от нас;

2. Изработване на стратегия за българските общности в чужбина;

3. България трябва да изрази подкрепата си за гражданската енергия в Скопие.

4. България трябва да продължи да настоява за Договор за добросъседство с Македония.

5. Да бъде представен ясен план за действие в случай на бежански проблеми.

България трябва да излезе от ролята си на пасивен наблюдател, време е да приключим с тихата дипломация и да започнем активно да се грижим за българските общности на Балканите, отстоявайки българските национални интереси и европейските ценности.

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес