Опазването на културното наследство е една от водещите задачи, които Министерството на културата си поставя, а създаването на полиция по въпросите на културата ще бъде част от мерките в тази посока. "Културната полиция" ще работи в сътрудничество с ДАНС и Министерството на културата, идеята за създаването й е почерпена от опита на Италия. Това заяви министърът на културата д-р Петър Стоянович, предаде БГНЕС.
В Министерството на културата е възможно да има по-голяма видимост, прозрачност и нагледност на действията ни. Завръщането на Дамаскина от 19 век и огърлицата от римско злато, датираща от 3 век, са доказателство за това, че нашите усилия дават плодове, подчерта министърът.
Министърът на културата каза още, че завръщането на Дамаскина и огърлицата попълват бели петна в историята, а МК има и идея част от ценностите да останат в сградата на ведомството и да се организира частична изложба.
Днес стана ясно още, че между първото и второто четене в Народното събрание на новия Наказателен кодекс, МК ще предложи прецизиране на термините археологическа ценност и научна щета. В сега действащият Закон за културното наследство не са предвидени обстоятелствата, при които иманярите, разкопавайки археологически обект, могат безвъзвратно да разрушат археологическите пластове и на практика да лишат бъдещите поколения от ценна научна информация.
Трафикът на античната златна огърлица от 3 век е предотвратен след сигнал на журналисти, подаден в ДАНС, а лицата, които са подготвили трафика са задържани в Благоевград при осъществяването на сделката.
Според категоричното мнение на експерти, златната римска огърлица е оригинална и датира от 3 век. Изработена е от висока проба злато, с тегло 38,55 г. Състои се от верижки от преплетени сегменти, разположени в двата края. В центъра са разположени два вида редуващи се мъниста. При изработването на квадратните мъниста вероятно се е целяло постигането на ефекта на отразяване и пречупване на слънчевите лъчи. Огърлицата е уникално произведение и представлява един от най-добрите образци на римското златарско изкуство в източните провинции на римската империя.
Дамаскинът на даскал Тодор Пирдопски датира от 19 век. По искане на Министерството на културата през май 2010 година, той е спрян от продажба в аукционна къща. Ръкописът е автограф на един от последните български книжовници, преписвали книги от ръка на ръка. Дамаскинът съдържа 29 слова на различни светци, предимно чудотворци. Украсен е с 26 цветни миниатюри, илюстриращи съдържанието на словата.
България ще домакинства на спомагателния комитет на ЮНЕСКО, който урежда въпросите на борбата с незаконния трафик и културните ценности. На форума се очаква спомагателният комитет да излезе с предложение за правилника за прилагане на Конвенцията за опазване на културните ценности.