Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Петър Славов се усъмни в нарочен саботаж с машинното гласуване

01 февруари 2017, 08:00 часа • 1597 прочитания

Водещо е спазването на закона – избирателят трябва да може да избере дали да гласува машинно или по традиционния начин. Оттам-нататък задача на ЦИК е да осигури тази възможност. Това заяви депутатът от гражданската квота на Реформаторския блок в 43-тото Народно събрание Петър Славов, след като ЦИК реши за предстоящите предсрочни парламентарни избори да има машинно гласуване само в 500 секции, а не във всички изборни секции (12 400 на брой).

Законодателят е уредил възможността да има определен брой секции с машини за гласуване*. Задаваме въпроси от една година насам – през януари миналата година попитахме бившия вицепремиер Томислав Дончев какво се случва, той отговори, че се работи. Тази година, с Мартин Димитров пак попитахме г-н Дончев какво става с машинното гласуване, но не ни беше отговорено. Към последния работен ден въпросът стоеше като неотговорен, но вече е отбелязан като оттеглен – кой го оттегли? Нито аз, нито колегата ми Мартин Димитров сме го направили, възмути се Славов.

Вижте какво пише вече в Народното събрание от 18:15 часа вчера (31 януари) за питането – че е отпаднало, включи се и бившият народен представител Вили Лилков в предаването на Милен Цветков пред Нова телевизия. И Славов, и Лилков изразиха съмнение, че има нарочен саботаж с въпроса какво се случва с машинното гласуване.

Този процес за въвеждане на машини, т.е. да има 12 400 машини, би трябвало да е започнал още от 2014 година. Какво е правено през това време, попита Лилков. Според него, ако се проведе вотът без необходимите машини, то това ще е основание за оспорване, сигурен е той. И добави – ЦИК можеше да сезира Народното събрание, че няма как да бъдат доставени машините, а не да мълчи, подчерта Лилков. А по думите на Славов от ЦИК считали, че въвеждането на машинното гласуване не било значително – ами те утре ще решат, че и преференциите не са задължителни, защото трудно се броят, че електронното гласуване няма да е задължително, защото е трудно осъществимо, коментира бившият депутат.

Днес (1 февруари) се очаква решение на Върховния административен съд (ВАС) относно машинното гласуване – дали ще го има в обема, в който е предвидено в закона или не.

* Съгласно § 10 и 11 от Преходните и заключителни разпоредби на Изборния кодекс, до президентските избори машинното гласуване се провежда експериментално в до 500 секции, като резултатите не се вземат предвид при определяне на общия резултат. На президентските избори вече машинно гласуване се произвежда в най-малко 500 секции, определени от ЦИК, като се извършва експриментално машинно преброяване. Доколкото за следващи избори няма предвидени изключения, това се тълкува като безалтернативно задължение на ЦИК на всички следващи избори след президенските, включително и за предстоящите предсрочни парламентарни избори, да осигури опция за машинно гласуване на всеки избирател във всяка секция в страната.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес