Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Петър Илиев: Оставам в политиката. Слави ме подкрепя!

20 септември 2021, 07:10 часа • 5451 прочитания

Предложеният от Слави Трифонов първоначално за министър на правосъдието, а след това за вътрешен Петър Илиев заяви в интервю за БНТ, че ще остане в "Има такъв народ", докато може да е полезен. Той обяви, че има подкрепата на лидера на партията и на председателя на парламентарната група (бел. ред. Тошко Йорданов).

В началото на седмицата зам.-председателят на парламентарната група на "Има такъв народ" Виктория Василева заяви в интервю за "Дневник", че Илиев не фигурира в бъдещите планове на партията. Той пък ѝ отговори с публикация в туитър, където написа: "Слуховете за моята политическа смърт са силно преувеличени".

"Не мога да коментирам изявлението на Виктория Василева. С нея сме работили и вярвам, че и занапред ще работим заедно. Аз имам пълната подкрепа и доверие на лидера на партията и председателят на парламентарната група (бел. ред. Тошко Йорданов). Ще бъда с тях, докато мога да бъда полезен. Не може да бъда изключен от партията човек, който не е бил член на партията. Не съм свързан с този проект заради партийни постове, членството е чиста формалност", заяви Илиев, като уточни, че се чува със Слави Трифонов, когато има нужда да си кажат нещо.

На въпрос какво щеше да свърши, ако беше станал правосъден министър, той не даде конкретни отговори. Обясни, че спецправосъдието трябва да бъде закрито, но много внимателно, защото "в тези структури има човешки съдби". Не каза в прав текст дали сегашният главен прокурор Иван Гешев трябва да бъде освободен от поста, но говори за идеята за пряк избор на главен обвинител.

Барабар Петър Илиев със суверена

"За такова решение са нужни конституционни промени. Според мен това може да се направи чрез свикване на Велико народно събрание, но това е изключително тежка и отговорна процедура. Това не е в дневния краткосрочен ред на обществото и държавата и няма как да се случи", каза още той.

Петър Илиев отказа да отговори ясно и да даде подробности за обвиненията срещу него в плагиатство, въпреки че на няколко пъти беше попитан за скандала по време на интервю за БНТ, което беше излъчено на запис. Той отклоняваше въпросите за съкратената версия на книгата си, заради която е разследван за плагиатство.

Илиев оправда отказа да отговаря по темата с плагиатството с това, че има процедура, която тече в момента и призова първо да се изчакат резултатите от нея, за да може да коментира. По думите му подобни казуси протичат при пълна конфиденциалност и затова не иска да даде каквито и да е подробности.

В началото на септември юридическата фейсбук общност "Правна лудост" разкри, че монографията, която е обект на проверка за плагиатство в Етичната комисия на СУ, вече има втора версия от 618 страници - с 80 страници по-тънка от първоначалната, издадената през 2015 г. от "Нова звезда" е с обем от 698 страници.

"Нека да приключи процедурата, тогава ще знаете всичко. Не искам да говоря, за да не давам предпоставки за влияние. Всичко е приключило 2015 г. Книгата е издадена през 2015 г. Размерът е такъв, какъвто е през 2015 г. Книгата има толкова страници, колкото са издадени през 2015 г.", обясни Илиев.

На въпрос от къде тогава се е появила новата книга той замълча. На уточняващ въпрос дали това е провокация той заяви, че в живота му е имало "провокация след провокация от доста източници, които може би имат една и съща линия на поведение". От коментара на водещата след отговорите му се разбра, че според нея съкратената книга може да не е свързана с Илиев. Той обаче не отговори и на това заключение.

Илиев обвърза проверката за плагиатство с атака от политически кръгове, въпреки че при подобни съмнения е нормално да се задвижи процедура по проверка на случая. "Имам усещане, че повечето от членове на тази комисия ще се облегнат на мнението на единствения юрист", заяви Илиев, като подчерта, че сред тях има и членове на партия, но отказа да назове нито имена, нито коя е политическата сила.

Според него проверката за плагиатство не трябва да се прави от Етична комисия, като подобни въпроси се решават от Факултетен съвет. По думите му, докато в съвета има 35 членове, при това всички юристи, то в комисията имало 9 души, от които пък само един бил юрист.

Според правилника на Софийския университет при наличие на данни за плагиатство и обосновано искане Факултетният съвет избира комисия от специалисти в съответната област на висше образование или професионално направление, която да изготви мотивирано становище до Факултетния съвет. Накрая решението се обявява публично от ректора на висшето учебно заведение.

 

Мартин Стоянов
Мартин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес