Ще сезираме прокуратурата заради "среща на 4 очи с неясен конрекст" с правителството. Това казва в своя официална позиция компанията "Инса Ойл". Едноличен собственик на "Инса Ойл" ЕООД е Георги Самуилов.
Още: Огнян Минчев: Ставаме все по-големи длъжници на героизма, с който украинците защитават Европа
Още: Радан Кънев: Европа не е длъжна да възприема ролята на жертва
Според "Инса Ойл", пред bTV вицепремиерът Асен Василев си признал за "уговорка" по отношение на цените на горивата в България. "За бензина стана ясно - "Инса ойл" и "Сакса" са двете вериги бензиностанции, които са вдигали цените нагоре, без да има предпоставка за това", каза Василев тогава. В позицията си, "Инса Ойл" обаче счита, че Василев не дал никакви смислени и категорични аргументи за това обвинение.
Ето и позицията в цялост, без редакция:
Във връзка с изказването на вицепремиера и министър на финансите Асен Василев в предаването на БТВ: „Защо, господин министър?“, от „ИНСА ОЙЛ“ заявяваме, че още на 5 януари 2022 г. заедно с други български петролни компании сме предложили на правителството конкретни мерки, които да намалят цените за българските потребители. В отговор на това бяхме извикани на среща на „4 очи“ с неясен контекст, за която ще бъдат сигнализирани Прокуратурата на Република България, европейския комисар по енергетиката Кадри Симсон.
Още: Петя Цанкова, БСП: 600 млн. лв. е необходимият остатък за увеличението на всички пенсии
Още: Манол Генов за думите на Делян Пеевски: Не се чувствам дисциплиниран, върша си работата
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Призив от Елена Поптодорова: Трябва да изпратим контингент от мироопазващи сили в Украйна
Междувременно пред очите на българското общество и бизнес се толерира една-единствена компания, която е почти монополист на пазара на горива, да продава на цени под пазарните. Още по-скандално е, че усвоения от това ресурс вероятно отива за финансиране на войната в Украйна тогава, когато Народното събрание на България ясно е изразило позиция в подкрепа на наложените международни икономически санкции и рестрикции.
Министърът на финансите Асен Василев публично призна за уговорка с фирмата с господстващо положение на пазара, в резултат на която е наложено манипулиране на ценовите нива на горивата. По този начин е реализирана намеса с непазарни механизми на конкурентен пазар. Това поставя в неравностойно положение българските вносители на горива и представителите на международните вериги.
Още: Управляващите продължават да бързат с назначенията в регулаторите
Още: Шефът на БНБ предложи на парламента отново Радослав Миленков за подуправител
В интервюто си пред БТВ Министърът на финансите не представи никакви смислени и категорични аргументи за обвиненията си за всяване на паника на пазара на горива. Още повече той си спести факта, че по същото време цените на дизела и бензина в съседните на България – Румъния и Сърбия, бележат аналогичен скок.
В кризисната ситуация за която говори и Министър-председателя Кирил Петков се очаква правителството и бизнеса да гледат в една посока и да работят за подкрепа на обществото и тези, които ще бъдат най-засегнати от последствията. Политизирането на икономически теми, не водят до трайно решаване на задаващата се криза в сферата на горивата, нито до цялостно стабилизиране на сектора.