Това е договорът, който ще даде възможност България да придобие първия интерконектор в своята история.
Това каза министърът на енергетиката Теменужка Петкова след подписването на договора между газопреносните оператори на България и Румъния и компания Хабау за изпълнение на строителни работи по интерконектора между двете страни, предаде „Фокус”.
„Останаха ни 2 км. до тази заветна наша цел, които трябва да бъдат изградени в участъка под река Дунав. Тези 2 км. се оказаха и най-трудният проект", посочи тя.
„Срокът, който е регламентиран в този договор за изпълнение, е 119 календарни дни", уточни министър Петкова.
„Обществената поръчка, която проведоха колегите от „Булгартрансгаз“ ЕАД и „Трансгаз Румъния“ беше много прецизно проведена и сме сигурни, че сме избрали най добрите изпълнителни, най-добрата оферта и условия", подчерта тя. „Ето защо много се надявам след близо 4 месеца да се видим отново, но вече на друго събитие, свързано с откриването на проекта", каза още Теменужка Петкова и благодари на всички компании, които ще участват в реализацията на проекта.
С реализацията на тази междусистемна връзка показваме, че диверсификацията в България не само остава едно добро пожелание, но нещата започват да се случват на практика, допълни Петкова.
„Надявам се това съвсем скоро да бъде потвърдено от откриването и от въвеждането в експлоатация на първия интерконектор между България и Румъния”, посочи министър Петкова. „Важно за нас е да вървим към диверсификация на източниците и на маршрутите за доставка на природен газ. Това е един от най-важните приоритети за българското правителство в областта на енергетиката”, подчерта тя.
„Съвсем скоро беше взето окончателно решение по отношение изграждането на интерконектора Гърция - България. Приключи първата фаза на пазарния тест, която макар и индикативна, дава информация и надежди, че този пазарен тест ще бъде успешен”, поясни тя.
Теменужка Петкова заяви, че сериозно се обсъжда възможността за участие на България в изграждането на терминала в Александруполис. „Много е важно по пътя на диверсификацията да обновим и да рехабилитираме нашите национални и транзитни газопреносни мрежи. Работим със същите усилия и ентусиазъм и в тази посока”, каза още министърът.