Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Петков донесе лично законопроекта за хората с увреждания при двата палаткови лагера

26 юли 2018, 21:00 часа • 1601 прочитания

Социалният министър Бисер Петков донесе лично законопроекта за хората с увреждания при двата палаткови лагера до парламента – на майките на деца с увреждания и на Национално представените организации на и за хората с увреждания, предаде репортер на БГНЕС.

Петков изрази задоволство от присъствието на омбудсмана Мая Манолова, която също призова майките на деца с увреждания да се върнат в работната група, както към тях да се присъединят и протестиращите от съседния палатков лагер на Национално представителните организации на и за хората с увреждания.

„Това, което ви нося е в два варианта. Те се различават по това кой прави оценката. В единия случай индивидуалната оценка на потребностите сме разписали да я правят отделни звена към Агенцията за социално подпомагане. Идеята е да не правят всичко както сега, а да правят само оценка. Другият вариант е това да се прави от Агенцията за хора с увреждания, което е по-трудно изпълнимо, защото е необходимо време да се обособят териториални звена на агенцията, каквито към момента няма. В този законопроект предлагаме финансова подкрепа за всички хора с увреждания. В него е разписан нов вид форма на финансова подкрепа за компенсация на уврежданията, която е обвързана с линията на бедност и, която е диференцирана в зависимост от степента на увреждания.

Тя предполага вливане на част от ресурса, който се изплаща чрез осигурителната система. Става дума за четвъртинките от инвалидните пенсии, които бяха спрени през 2015 г., но продължават да се изплащат. Става дума за 350 000 души, което е разход в размер на 133 млн. лева. Гарантираме правото на лична помощ в различни форми като асистентска услуга, като финансова подкрепа – това е разликата със законопроекта на г-жа Манолова. Ние считаме, че няма как да осигурим на всеки асистент. Интеграционните добавки няма да се определят на базата на гарантирания минимален доход. Те сега се разглеждат като финансова подкрепа и тя е определена по друг начин и са в по-висок размер. Ние ще предложим законопроектите и депутатите ще решат дали да ги обединят или да ги гласуват поотделно”, уточни Петков.

Той добави, че там е разписана и финансовата подкрепа, личната помощ като права, както и функциите на мониторинговия съвет, координационния механизъм, който е съгласно Конвенцията за правата на хората с увреждания. Петков каза, че това е проект, който ще се разгледа по време на заседанието на работната група в понеделник от 11 часа.

Социалният министър каза, че са взети в предвид всички искания и те са заложени в над 90 члена и гарантира, че текстовете не са „копи пейст“.

Въпреки протегнатата ръка от страна на държавата, майките на деца с увреждания казаха, че ще има протест на 30 юли и изразиха надежда исканията им наистина да са залегнали в този законопроект.

„Тук не се издържа и ние ще поискаме социална и здравна защита. От понеделник тръгваме по всички посолства. Ние искаме реформа, но истинска и сме дали срок тя да се случи до 1 октомври”, заяви Вера Иванова, която е майка на дете с увреждане.

Според социалният министър проблемите тук трябва да се решат на вътрешно ниво, а не да се търси помощ от други държави.

„Надявам се, че тук наистина в този проект да са включени очакванията на всички хора с увреждания от двата лагера и на всички хора, които не са тук. Нека си признаем, че в последния проект, който представи министерството реформа и промяна нямаше. Много се надявам тук да са взети предвид исканията на хората с увреждания. Днес разговаряхме дълго в двете палатки, че ще седнем спокойно да прегледаме предложенията и ако наистина има воля да се направи реформа в подкрепа на майките, слепите, глухите, абсолютно на всички хора, а не на определени лица”, акцентира Манолова.

Тя помоли да не се разделят и настройват хората един срещу друг и подчерта, че те стоят зад 3-те закона заедно, а не само зад този за личната помощ.

„Ние искаме едно и също. Важно е да намерим правилния начин, по който можем да го постигнем. Всички знаем, че няма лесни решения на системни въпроси. Трябва да водим цивилизован диалог и да търсим добри решения. Разговорът може би трябва да се води по нов начин. Няма да има резултат ако всички се дърпа и казва, че някой не е участвал в работната група”, каза Миряна Сирийски от фондация „Светът на Мария”, която е и член на БАЛИЗ.

Разговорът ескалира и Сирийски упрекна майките от „Системата ни убива“, че поведението им е обидно, както и твърдението им, че никой не работи, освен тях. Според нея това не е вярно. По-късно се стигна до сблъсък, при който тя блъсна телефона от ръката на дете, което направи опит да заснеме скандал между Сирийска и майките на деца с увреждания.

Социалният министър посети и съседния палатков лагер, където от понеделник протестират и Национално представените организации на и за хората с увреждания. Те приеха вариантите и поискаха да ги разгледат като отправиха покана към социалния министър за неформална среща. Той я отказа, под предлог, че за тази вечер има други планове.

След създалото се напрежение между двата лагера накрая представители разбраха и отидоха на неформална среща в клуба на слепите, на която да прегледат текстовете и да обсъдят ситуацията.

Милена Славкова
Милена Славкова Отговорен редактор
Новините днес