"Предстоят всички важни решения дали да се забави целта на ЕС да се затворят въглищните централи. Миналата седмица беше взето едно от тях, европейският парламент се договори с ЕК по този механизъм “Repower EU”. В началото на януари очакваме финалното решение на Европейския парламент, където ще е разписан целият регламент как ще се кандидатства по тези инвестиционни проекти и нови проекти в сферата на енергетиката до какви промени може да води в старите параметри, които сме взели, включително и тази цел. Дали дългосрочните цели трябва да останат, аз смятам, че те трябва да останат например целта на ЕС да стане климатично неутрална до 2030г. В момента обаче в ситуацията, в която е поставена България енергийната сигурност на страната ни зависи от въглищния сектор, така че тук трябва да се намери междинно решение“.
Това обяви по време на форума "POWERS SUMMIT" Атанас Пеканов, заместник министър-председател по управление на европейските средства. Мащабната конференция свързва индустрията и властта, в лицето на парламетарно-представените партии и служебното правилетсво в открит диалог и представя спешни приоритети на бизнеса, науката и гражданския сектор в България.
"В момента текат дискусии от на европейско ниво по отношение на това как в следващата година текущата геополитическа и енергийна ситуация в света би променила целите, които Европа си е поставила за зеления преход. Зеленият преход остава цел дългосрочна, въпросът е дали междинните цели не трябва да се променят. Следващата година ще текат и разговори с ЕК дали някои от междинните цели, които сме поели в момента, ще станат неизпълними. Служебен кабинет може да започне тези разговори, но процесът по отваряне на плана, процесът по предоговаряне на тези параметри, след което ратифициране на плана от всички страни-членки е дълъг процес", уточни още Пеканов.
ОЩЕ: Заместник-министър на енергетиката: Ангажиментът за затварянето на въглищните централи не е догледан