"Няма формално изискване България да въведе еврото, когато доходите ни доближат средноевропейските и аз не виждам причина за такова условие", заяви Атанас Пеканов, вицепремиер по управление на европейските средства в служебния кабинет в интервю за БТА. "Съгласен съм обаче, че е важно да дискутираме кога е най-правилният момент за присъединяване към общата валута. Това зависи от икономическата ситуация."
Пеканов поясни, че на база емпиричните данни ползите от присъединяването ни към Еврозоната са повече от негативите, но не бива да се забравят и рисковете.
Според него ползите са свързани със засилване на доверието и сигурността на банковата ни система, както и с положителния ефект за репутацията на страната ни. Евентуалното понижение на лихвените проценти също може да даде допълнителен стимул за инвестиции.
Негативите, по думите му, ще са свързани с допълнителни разходи, които ние трябва да поемем към Европейския механизъм за стабилност - еднократен разход от около 1-2% от БВП. Това не е малка сума, особено за страна, която през годините фискално е била консервативна и е спестявала от други важни сфери, посочи Пеканов. Ще има и еднократен административен разход по преминаване към новата валута. Риск има и от това, че някои групи от най-уязвимите граждани могат да бъдат засегнати от покачване на цените, добави вицепремиерът.