Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Пеканов: Нека използваме забавянето на приемането на еврото и да обясним ползите му

09 май 2023, 12:36 часа • 1252 прочитания

Това е един ден, който става все по-важен в едни бурни времена, в които ни трябват партньорства, за да сме по-силни заедно.

Така служебният вицепремиер по управление на европейските средства Атанас Пеканов поздрави всички граждани с Деня на Европа - 9 май. Той откри дискусия на тема "Ролята на организираното гражданско общество в процеса на присъединяването на България към еврозоната". Събитието е организирано от Икономическия и социален съвет (ИСС) и се провежда в Гранитната зала на Министерския съвет.

"Днес ни събира изключително важна за България тема - приемането на общата европейска валута. Щастлив съм да видя тук представители на всички ключови институции в страната, по този начин можем да уверим българските граждани, че институциите гледат в една посока", каза още той, цитиран от БТА.

По думите му приемането на еврото има ясни позитиви от икономически и социален характер за всеки български гражданин. Още през 90-те години беше направен осъзнат избор с прикрепянето на едно котва за стабилност, каквато беше валутният борд. Това означава, че от 25 години България не упражнява самостоятелна парична политика и това донесе стабилност и доверие в страната. Макар че миналата година имаше спекулации, че България ще влезе насила в еврозоната, това ще стане, когато свършим работата, която е пред нас, отбеляза вицепремиерът. Уверен съм, че Народното събрание ще гласува нужните законови промени, в същото време сме предприели всички мерки за укротяване на инфлацията, заяви той.

ОЩЕ: Чувстваме се по-малко "втора ръка" европейци, живеем много по-добре

Нека да използваме забавянето на приемането на еврото, което трябваше да стане от началото на 2024 година, но засега е отложено за началото на 2025 година, в позитив и да обясним на хората и на бизнеса какви са ползите и защитните механизми от приемането на еврото. Това е национално значима цел, за която ни е нужна ясна и точна информация, която да стигне до всеки български гражданин, каза той.

В анализ на ИСС се посочва, че приемането на общата европейска валута ще подобри инвестиционната среда и ще увеличи експортната насоченост, и ще има по-голяма ефективност на пазара на труда и високи нива на икономическа активност. Целта от приемането на общата валута е конвергенция, сближаване до най-развитите икономики, по-висока икономическа активност, заетост с устойчиви и добре платени работни места. Това ще спести разходи на страната, ще подобри инвестиционната среда и ще стоим по-силно на картата на света в една силно турбулентна среда, и ще стоим там, където се вземат решения. Подготовката за приемането на еврото не е спряла, увери Пеканов.

Според него това ще е на-големият двигател за сближаването на доходите, но и за реформите. Европа премина през доста турбуленции през последните 10-15 години и бяха взети редица решения, които направиха ЕС по-силен. Еврото е втората по използване валута в света и прави всеки член на еврозоната по-силен. Надявам се, че разбираме, че "съединението прави силата", каза Пеканов. По думите му по време на пандемията бяха взети решения, които позволиха на Европа да се съвземе само в рамките на няколко месеца и показват, че Европа се движи в правилната посока.

В 21-ви век единственият път на България е да има по-тясно сътрудничество и кооперация. Суверенитет в 21-ви век е да вземаш решенията и да си там, където се вземат решенията и където се решава бъдещето ти. По този начин влияеш на решения, които ще влияят на теб, поясни Пеканов. Това е начин да се борим за националния ни интерес, да повишаваме благосъстоянието на българските граждани и да правим България по-силна, изтъкна вицепремиерът.

Ивайло Илиев
Ивайло Илиев Отговорен редактор
Новините днес