Ако държавата ни излъчва грозни сигнали, ако се заливаме с обиди и фалшиви новини, сами уронваме престижа на държавата си. Как да чуят нашия глас, като единственото, което чуват, са медийни гръмкозвучащи провокации. Да търсим разделението, е най-лесно. Това заяви министърът на българското председателство на Съвета на ЕС Лиляна Павлова в ефира на БНТ по повод изказванията на БСП срещу ГЕРБ по време на конгреса на левицата от събота (28 октомври).
Вярвам, че БСП признават, че работим в това да намерим пресечната точка в името на интереса на България. По думите на Павлова европредседателството трябва да бъде тема, която да е аполитична. На 20 декември трябва да приемем окончателния вариант на приоритетите на европредседателството, поясни още тя.
Вотът на недоверие от страна на БСП
Тази тема за корупцията е лесна дъвка. Тя е всичко и нищо. Трябва да работим за това да няма съмнения в България. Там, където има сигнали, веднага се взимат мерки. Да правим цирк от това, само петни репутацията на страната ни, категорична е Павлова по темата за готвения вот на недоверие от страна на БСП към правителството.
Антикорупционният закон на ГЕРБ
Надявам се между първо и второ четене да се прецезира законопроектът. Не трябва да изпадаме в крайности. В алтернативния законопроект изглеждаше малко като връщане на Държавна сигурност. Трябва да сме много прецизни. Трябва да се поучим от грешките. Вярвам, че и тук разумът ще надделее, да вземем мерки по темата корупция, каментира Лиляна Павлова.
България и ЕС
По темата "Шенген" и Еврозона България е готова. До края на правителството аз съм оптимист, че това ще бъде факт. За Еврозоната смятам, че ние сме готови да влезем в т. нар. "чакалня". За Шенген аз вярвам, че ние отдавна сме отговорили на критериите. Ние чухме подкрепа и от страна на Европейския парламент, и от страна на Европейската комисия.
Цялата подготовка на председателството ни на ЕС върви много добре. Политически и организационно сме готови, поясни още министър Павлова.