Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Патриотичният" изборен кодекс вече спира българи във Великобритания да гласуват

11 октомври 2016, 09:00 часа • 3376 прочитания

Официално писмо относно режима за образуване на изборни секции в чужбина до куп депутати, начело с председателя на Комисията по правни въпроси към Народното събрание Данаил Кирилов, беше изпратено от Гражданска инициатива „Искам да гласувам”. Писмото е пратено и до Министерството на външните работи, както и до ЦИК.

Според статистиката на „Искам да гласувам”, във Великобритания, Германия, Испания, САЩ и Турция вече са подадени повече заявления, отколкото трябват, за да бъде достигнат прагът от 35 секции в една държава, които могат да се открият извън дипломатическите представителства на България в съответната страна. Специално във Великобритания има заявления за 43 секции. Припомняме, че за откриване на секция трябват минимум 60 заявления. Общо в Обединеното кралство са подадени 5800 заявления, но трябва да се има предвид, че Англия, Шотландия и Северна Ирландия имат специален автономен статут. А като цяло в чужбина са подадени над 27 800 заявления за откриване на изборни секции, твърдят от „Искам да гласувам”.

При положение, че има заявления за повече от 35 секции в една държава, по какви критерии ще се реши къде да има секции и къде да няма, питат от „Искам да гласувам”. Според кандидата за президент на Реформаторския блок Трайчо Трайков вече за четири секции е ясно, че няма да се открият. В случай на взето решение за неразкриване на някои от секциите с 60 или повече заявления, надхвърлящи ограничението от 35 секции за държава, гражданите, подали заявления в отпадащите секции, да бъдат уведомени на имейла, посочен в заявленията, относно взетото решение и използваните критерии, настояват от „Искам да гласувам”

Заради този пореден казус на реформирания по идея на „Патриотичния фронт” и с подкрепата на ГЕРБ Изборен кодекс на Мая Манолова, от „Искам да гласувам” настояват и да може да се открива повече от една секция на места, където има над 60 заявления и предишен опит показва сериозна натовареност – например в Лондон. Отделно НПО-то настоява да се помисли какво да се прави в случаи, при които има области с автономия, както е при Обединеното кралство.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес