И през следващата година субсидията за политическите партии остава 11 лева за всеки реален глас, като няма да има таван на сумата, която може да бъде получена. Това решиха днес депутатите, като приеха на второ четене Законът за държавния бюджет.
Те не бе подкрепиха предложението на депутатите от Гражданската квота на Реформаторския блок Мартин Димитров и Петър Славов общият размер на средствата за партия или коалиция да не надхвърля 1 600 000 лева.
Славов защити текста с въведеното задължително гласуване, като в същото време няма предвидена горна граница на бюджетните пари, които една формация може да получи. Така според депутата можело да се стигне до абсурди политическа сила да получи десетки милиони. Освен това предложението не противоречало на резултатите от референдума за намаляване на партийните субсидии.
Колегата му Мартин Димитров добави, че с колегите си съвносители са сметнали, че 1 600 000 лв. са достатъчният таван партиите да водят нормален политически живот, а не да трупат парите на влогове.
"За" лимита бяха 30 депутати, от Реформаторския блок, Патриотичния фронт, АБВ, Атака и Български демократичен център.
"Против" гласуваха 39 народни представители, от ГЕРБ и БСП лява България, а също 39 (от ГЕРБ и ДПС) се въздържаха от заемане на позиция.
Предложението на министерски съвет и Комисията по бюджет и финанси, субсидията да остане 11 лева за глас, без да има таван, се прие със 71 гласа "за", 10 "против" и 21 "въздържал се".