Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Парламентът одобри закриването на университет в Пловдив

18 септември 2024, 13:42 часа • 825 прочитания

Парламентът прие решение за закриване на специализирано частно висше училище с наименование „Европейско висше училище по икономика и мениджмънт“ със седалище Пловдив.

Европейско висше училище по икономика и мениджмънт в Пловдив от зимния семестър на учебната 2020/2021 година не е подавало информация за действащи, прекъснали или в процес на дипломиране студенти и докторанти. Валидността на институционалната му акредитация е изтекла на 4 май 2022 г., а през януари 2024 г. е изтекла и програмната акредитация на двете професионални направления, в които висшето училище е имало право да обучава. В съответствие с разпоредбите на Закона за висшето образование висшите училища се закриват от Народното събрание, когато не са поискали институционална акредитация в предвидените в закона срокове, се посочва в мотивите за решението, предаде БТА. Европейско висше училище по икономика и мениджмънт се закрива считано от деня на приемане на решението. В двумесечен срок архивът му преминава към Висшето училище по сигурност и икономика в Пловдив, приеха още депутатите.

Припомнете си още тук: Кабинетът закрива университет в Пловдив

Ратификация

Депутатите приеха също така на първо и второ четене в рамките на едно заседание Законопроект за ратифициране на Споразумението относно Централноевропейската програма за обмен в университетското образование (CEEPUS IV), подписано във Варшава, Полша, на 20 септември 2023 г.

Министерството на образованието и науката оценява като успешно участието на страната в предходните три етапа на програмата CEEPUS и изразява надежди, че това ще продължи и при изпълнението на четвъртия етап, след ратифициране на този законопроект, се посочва в доклада на Комисията по образованието и науката в Народното събрание.

Централноевропейската програма за академичен обмен (CEEPUS) е дългосрочна програма за академичен обмен и мобилност на преподаватели, студенти, докторанти и специализанти от университети на следните 15 държави - Република Албания, Република Австрия, Република България, Босна и Херцеговина, Република Хърватия, Чешката република, Унгария, Република Молдова, Република Северна Македония, Черна гора, Република Полша, Румъния, Република Сърбия, Словашката република и Република Словения. Основната идея на програмата е университетски факултети от горепосочените държави да се свързват помежду си и да формират мрежи с различна научна тематика - например мрежа за славянски езици, за геодезия, за химия, за компютърни науки и др. Обединени по този начин, факултетите си сътрудничат и обменят студенти и преподаватели в рамките на програмата, става известно от мотивите на вносителя на законопроекта - Министерския съвет.

Още: Купуването и продаването на гласове е престъпление, но малко

Програма CEEPUS IV също така подкрепя мобилността на академичния състав (преподаватели, изследователи и/или преподаватели по изкуствата от даден университет), като предоставя стипендии по CEEPUS IV с цел насърчаване на транснационалното междууниверситетско сътрудничество и разширяване на централноевропейското измерение на университетските учебни програми.

 

Споразумението за CEEPUS IV предвижда и облекчаване на административните процедури, като по този начин се гарантира по-ефективното изпълнение на програмата.

Споразумението ще влезе в сила на 1 май 2025 г., след като подписалите го държави са депозирали своите документи за одобрението му. То има действие за срок седем години от датата на влизането му в сила.

Ивелин Стоянов
Ивелин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес