До края на седмицата Русия ще достави на Сърбия първия от шестте зенитно-ракетни комплекси "Панцир-С1". През въздушното пространство на България ли ще премине самолетът? Този въпрос задават от Атлантическия съвет в София.
"Ако допуснем, че Русия вече е отправила с нота до българското МВнР искане за издаване на дипломатическо разрешение за прелитане през въздушното ни пространство на самолета с оръжието, какъв отговор е даден? Има ли вече дадено разрешение или не? Ако има, на какво основание е дадено то?", питат още от Атлантическия Съвет.
По процедура МВнР следва да съгласува решението си с Министерство на отбраната и Министерство на транспорта. Как са отговорили тези министерства? Научен ли е урокът от допуснатата стратегическа грешка с пропускането на руските ЗРК С-400 за Сърбия през 2019 г., продължават въпросите
От Атлантическия съвет смятат, че 20 февруари е първата възможна дата за прелитане през въздушното ни пространство на самолета с оръжието.
Припомняме, че в късната есен на миналата година стана ясно, че е имало доставки през българско въздушно пространство на зенитни ракети С-400, за да участват във военното учение "Славянски щит 2019 г." в Сърбия. Ракетната система се прочу заради сделката на Русия с Турция, а според много военни експерти разполагането на такива ракети в Сърбия би позволило на Русия да държи в шах целия регион на Югоизточна Европа и съответно да предизвика и реакция на НАТО.
Как скандалът с прелитането на руски военни самолети, носещи ракети в Сърбия, си остана само медийна случка, след като МВнР призна за само я полет на руски военно-транспортен самолет, а става въпрос за много повече - припомнете си в този материал!