Отговорността за оградата по границата ни да премине изцяло към МВР, реши Съвета по сигурност. Това стана ясно от думите на служебния премиер ген. Стефан Янев, предаде агенция „Фокус“.
До момента за това отговаряха и областните управители. Стефан Янев увери, че страната ни е подготвена и при сценарий за засилен мигрантски натиск. При необходимост, в охраната на границата ни, която е външна и за ЕС, ще се включат и военни.
Вътрешният министър Бойко Рашков коментира, че има готовност, при нужда, да бъдат разкрити и нови бежански центрове.
„Бяха оценени мерките, включително и с МО от гледна точка на тяхното бъдеще участие при необходимост. Влязохме в детайли и обсъдихме тактическите взаимодействия, ако е необходимо. Координацията е има. Съответните структури взаимодействат“, каза още Стефан Янев.
От думите на служебния силов министър Бойко Рашков стана ясно, че ще се необходими около 4 млн. лв. за ремонтни дейности на съоръжението и прилежащата пътна инфраструктура.
В момента сме в процес на подготовка както на нормативна база, така и на осигуряване на средства за ремонтни дейности относно компроментираните части на това временно съоръжение по българо-турската граница, каза той.
Практиката показа, че такива грижи за това съоръжение не се прилагат. МВР много по-навреме може да долови опитите за компрометиране, проникване и нарушаване на граничното съоръжение, затова смятаме, че е по-целенасочено тези правомощия да преминат към МВР. Има съгласието на областните управители, провели сме срещи, каза още Рашков.
Служебният премиер обяви, че следващата седмица имат готовност да внесат предложение за постановление на Министерски съвет за създаване на Секретариат на Съвета по сигурността, който до момента не е бил създаден.
„Той ще функционира в рамките на Министерски съвет. Неговата численост е определена, неговите задължения“, поясни той и добави, че в същото постановление на МС ще създадат механизъм за временно командироване на специалисти от МВР, МО и службите за сигурност така, че до края на 2021 г. те да могат да изпълняват задълженията на специалистите от Съвета по сигурността.
„Очакването е, че в началото на следващата година този съвет ще функционира пълноценно“, коментира Янев.
От думите му стана ясно, че са били приети и вътрешни правила за организиране и провеждане на заседанията на Съвета по сигурността.