"Продължаваме промяната" и ГЕРБ влязоха в остър спор по въпроса за изграждането на пътища в България. Стигна се до размяна на реплики между бившия регионален министър Николай Нанков от ГЕРБ от една страна и Настимир Ананиев и бившия зам.-финансов министър Андрей Цеков от друга.
"Ремонтите и изграждането на нови пътища се оказаха удобен локум за разтягане и по време на предизборната кампания. Неуспешен опит за подла политическа пропаганда тези дни опита да развие бившият заместник на Асен Василев от квотата на Промяната Андрей Цеков". Това написа по-рано днес водачът на листата на ГЕРБ/СДС в Ловеч Николай Нанков в социалната мрежа. "На стената си във фейсбук Цеков внушава манипулативно на гражданите, че през периода 2019-2021 г. 1,5 млрд. лв. са надписани за пътни ремонти", пише още Нанков и добавя: "Сумата е стряскаща, но удобна тема за пропаганда, а съвсем в стила на Промяната е цифри и факти да се представят като подмяна".
Отговорът от ПП не закъсня, като първи се включи Настимир Ананиев. "Когато наглостта няма граници, обикновенно насреща е ГЕРБ с целия антураж на Борисив от джипката! Това лице от снимката, което беше пращало “цели” 5 писма за пътния участък на Своге, където загинаха 20 български граждани, днес е решило да говори за жертви по пътищата. Това лице, което като министър беше “знамето” на ГЕРБ за пътища и “качествено” строителство, се осмелява да говори за пътна безопасност", написа той на профила си в социалната мрежа.
По-късно в темата се включи и бившия зам.-финансов министър в калинета на Кирил Петков Андрей Цеков. "Правителството на Борисов е сключило 34 рамкови договора за текущ ремонт на републикански пътища на обща стойност от 757 млн. лв. с ДДС. Договорите са сключени на принципа единични цени за отделни видове строително-монтажни работи. По горните договори, чрез месечни, допълнителни и извънредни задания, е възложено строителство на обща стойност от 3.419 млрд. без ДДС. Надвишаването на прогнозната стойност на договорите е в нарушение на правото в областта на обществените поръчки", пише той, като уточнява, че това е установено в два доклада на междуведомствени групи, както и от решение на Съда на Европейския съюз от юни 2021 г..
"За установените закононарушения МФ сезира Агенцията за държавна финансова инспекция и Дирекцията за национален строителен контрол. Проверките от страна на тези органи все още текат. В отговор на искане от Прокуратурата на Република България докладът е предоставен и на нея", пише още Андрей Цеков.