Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

От ПФ отдавна били посочили какво не харесват в антикорупционния закон, но без отзвук

07 септември 2015, 09:51 часа • 4266 прочитания

На нас ни омръзна да си говорим и да не се слушаме. По този начин съпредседателят на Патриотичния фронт (ПФ) Красимир Каракачанов коментира в ефира на bTV защо националистическото обединение не подкрепи в пленарна зала антикорупционния закон на вицепремиера Меглена Кунева.

Лидерът на ВМРО посочи, че преди 3 месеца Кунева представила текстовете пред парламентарните групи, а от ПФ  сапосочили 3-4 проблемни области. Според него е недопустимо новият антикорупционен орган да работи по анонимни сигнали, защото така ще стане възможно лесно и безопасно да бъде съсипвана репутацията на невинни хора. "Ако някой реши да блокира работата на това бюро, може да го затрупа с 1000 анонимни сигнала срещу някого”, допълни Каракачанов и посочи, че в момента подобен проблем има в прокуратурата.

Анонимните сигнали са едно от основите притеснения и с партньорите в управлението от АБВ относно приемането на закона. В края на миналата седмица вицепремиерът Ивайло Калфин обясни, че още преди ваканцията на депутатите е заявил пред вицепремиера Меглена Кунева принципните си възражения относно антикорупционния закон. Въпреки това от АБВ са готови да участват в разговорите около проектозакона, посочи Калфин.

Като втори недостатък на законопроекта, Красимир Каракачанов посочи назначаването на началника на антикорупционното бюро от правителството. "Изпълнителната власт да назначава човека, който контролира висшата администрация, е нелепо”, заяви Каракачанов и даде пример с комисията „Златанов” от времето на първия управленски мандат на ГЕРБ. По думите му по-добрият вариант е назначението да става с гласуване в парламента след обществено обсъждане на кандидатурите.

Каракачанов подчерта, че е имало достатъчно време да бъде коригиран проектозаконът, но това не е било направено. По думите му това е нямало да стане и между двете четения. „На този влак „Между първо и второ четене” сме се возили”, заяви той и припомни Закона за НСО, който е минал през пленарна зала въпреки недостатъците си.

На въпрос дали ще се стигне до преформатиране на управлението, Каракачанов отговори, че „постоянно има теми, по които има разминавания”.

"Към момента има 3 структури извън съдебната система, които се борят с корупцията – ефектът е нула”, каза съпредседателят на ПФ. По думите му е ясно откъде изтичат парите – от бюджетните средства, обществените поръчки, еврофондовете и митниците.

"Ако искаме да се борим с корупцията, трябва да се върнем на администрацията, която е раздута и партизирана”, посочи Красимир Каракачанов. Той припомни, че от години събира подкрепа за промени в НК, с които длъжностно лице, осъдено за престъпление, да получава двойна присъда и да му бъде забранено да работи на държавна работа.

Миналата седмица вицепремиерът Меглена Кунева обяви, че на 3 декември отново може да бъде внесен закона за антикорупция в парламента. В четвъртък парламентът отхвърли новия закон срещу корупцията. След два часа дебати само ГЕРБ и Реформаторският блок подкрепиха идеята, ДПС, Атака, Патриотичният фронт и АБВ гласуваха въздържали се, социалистите гласуваха против.

Петя Бързилска
Петя Бързилска Отговорен редактор
Новините днес