В проектобюджета за 2021 г. прозира целта на Борисов да бъде ликвидирана Българска академия на науките, алармира лидерът на АБВ Румен Петков. Той подчерта, че БАН е най-тежко пострадалата институция в последните 10 години и изрази надежда проблемът да предизвика дебат.
Като "национално предателство" определи д-р Емил Кало от ИБ на АБВ твърденията, че БАН не е модерна и не е необходима.
Има две български институции, които са по-стари от българската държава – читалищата и Българска академия на науките, припомни той. "За 30 години с читалищата приключихме, на път сме да приключим и с БАН", алармира той. "Особено в последните години прозира нежеланието на властта да поддържа тази институция, която е съществена част от духовното тяло на народа и държавата", посочи Кало.
Като аргумент, той изтъкна, че един млад учен започва своята кариера в БАН с 600 лева заплата, докато един млад учител започва с 1260 лева. Във Висшите учебни заведения в последните месеци има значително увеличаване на заплатите на научните работници със странното обяснение, че те преподават, докато учените в БАН не преподават, отбеляза още д-р Кало и увери, че чистата научна дейност е значително по-трудна от преподавателската.
"Една държава без наука, осланяща се само на това как отделният учен ще успее да се закачи към един или друг проект, за да може да се изхранва – това е фатално", предупреди д-р Кало.
Коментирайки въпроса защо властта не харесва науката, той заяви: "След като огромно количество от тази власт е натрупало дипломите си за висше образование от строго определени образователни институции, не е чудно, че те не обичат БАН" и изрази надежда, че "рано или късно тази идея за загробване на БАН ще отмре".
"Вече разбрахме, че Борисов не харесва младите хора, но това не е основание да държи един докторант със стипендия под минималната работна заплата", заяви д-р Пламена Заячка, лидер на АБВ-Младежи.
Снимки: Ива Иванова / Аctualno.com
Лидерът на младежката организация на АБВ посочи, че за 10 години докторантите са получили повишение от 50 лв. и изрази недоумение: "Така ли ГЕРБ връщат младите в България и така ли ще спрат изтичането на мозъци".
Заячка сподели, че е завършила магистратура в Брюксел и че са й предложили докторантура със стипендия от 2500 евро.
В България има близо 3500 докторанти, за които правителството на ГЕРБ отпуска по-малко от 2 милиона, посочи тя. Законът е така направен, че един редовен докторант се води на 8 часов работен ден и той няма право на друг договор, освен 4-часов, отбеляза още Заячка.
Има програма, която дава допълнително 400 лв., но тя не е за всички докторанти, не е за всички специалности и е на конкурсен принцип, отбеляза още Заячка и обобщи, че тук научният труд е по-зле платен от хигиенния.
Автор: Ива Иванова