„Още през август аз отказах да участвам в подготовката на новия изборен кодекс. В пленарна зала се проведоха две или три дискусии тогава и аз присъствах, поканен от представители на обществеността и едва след това от г-жа Мая Манолова. Чух исканията на протестиращите през февруари и юни. Всички бяха единодушни, че е нужна промяна в изборните правила, в тяхното демократизиране с търсене на по-мажоритарен елемент. Хората не поискаха нов кодекс, а поискаха промени в кодекса, които да изравнят горе-долу възможностите на независимите кандидати с тези на партийните. Управляващите решиха, че е необходим изцяло нов изборен кодекс и аз затова излязох от тези обсъждания", заяви омбудсманът Константин Пенчев в предаването „Нашият ден" по БНР.
„Аз просто исках предложенията на хората да бъдат заложени в новия кодекс. Доколкото чувам в новия кодекс няма някакви радикални изменения от стария кодекс и сегашната система. Остават нерешени проблемите за прага на преференциите, което е в пряка зависимост и от броя на избирателите в даден район, за броя на изборните райони. Имаше искане за създаване на един нов 31-ви избирателен район за българите в чужбина, но и това го няма. Като правим нов кодекс, би трябвало поне това да променим. Аз съм малко скептичен, защото не смятам, че и най-съвършените изборни правила ще направят изборите честни и ще изберем най-достойните", добави той.
Цецка Цачева от своя страна заяви, че основният въпрос по темата си остава дали новият кодекс дава гаранция за справедливи избори.
„Категорично няма гаранция, защото този нов кодекс възпроизвежда 95% разпоредбите на сега действащия кодекс. Не това очакваха българските граждани, когато се обявиха за нови изборни процедури и правила. Няма мажоритарен вот, липсва смесена избирателна система, не е предвиден нисък праг, няма електронно и машинно гласуване и пр. Всички тези неща не се променят по дефинация. Само с машинно гласуване близо на 2 млн. наши граждани в чужбина им се създават затруднения при упражняване на правото им да гласуват. Съгласна съм, че все още като общество не сме готови за електронно гласуване, но не аз, а Мая Манолова обяви, че ерата с гласуването с бюлетини вече отива в историята. За съжаление този кодекс не съдържа гаранции срещу прозрачните бюлетини, срещу корпоративния вот и пр. Аз твърдя, че това е нов стар изборен кодекс", каза още Цачева.
„Ако той бъде приет на второ четене в този вид, най-разочаровани и излъгани ще останат отново българските граждани. Те очакват като се каже "ново", то да е наистина ново. Не може да няма нищо ново в сегашния кодекс, но не е достатъчно. И по наше време сегашните вносители на кодекса бяха против смесената избирателна система. Така стои въпроса и с преференцията, определена сега на 7%, а не на 5%, както ние искаме. Ако преференцията е повече от 5%, няма да се стигне до реално преподреждане на кандидатите в партийните листи. Разбира се , това е в зависимост от мащаба на района. В големите райони преференция от 7% няма да доведе до никакви промени. По отношение на уседналостта и агитацията на майчин език, завоалирано предложено от ДПС зад паравана на европейските езици, ние няма да отстъпим. Да, но турския език не се включват в тях. По-важен е принципът за уседналост, за изборния туризъм. Решенията в сега действащия кодекс по тази тема бяха постигнати трудно, но намерихме решение. Сега отново се повдига този въпрос от ДПС и ще видим какви ще са новите предложения преди второто четене", допълни тя.
„Ще тръгна от идеята на нашата партия гласувалите да получават ваучери за погасяване на данъци и административни такси и електронно гласуване, както и изборите да се правят в работен ден. Засега срещаме подкрепа в двете предложения. Електронното гласуване, макар и невъзможно засега, нека влезе в кодекса. И друго, в ЕС не се променят закони без оценка на въздействието, но при нас не е така. Сега изборният кодекс благоприятства изборни манипулации. Най-важно е хората да излязат да гласуват, за да обезсилят купения и корпоративен вот и манипулациите", заяви от своя страна Антония Първанова.