Делян Пеевски е връзката между задкулисието и политическите изпълнители. Той е един млад човек, който беше употребен от всички. Това заяви в предаването „Тази неделя” по bTV бившият депутат и дясна ръка на Ахмед Доган Осман Октай, който направи сравнение между ролята на депутата и медиен магнат Пеевски и тази на Ахмед Емин – бивш началник на политическия кабинет на Ахмед Доган, който беше намерен прострелян в сараите му на 17 октомври 2008 г.
„Млади хора, които са изпълнявали посреднически функции, са завършвали трагично. Нищо не спасява героите на прехода - много хора завършиха зле по софийските кръстовища”, коментира още Октай.
Той спомена, че през изминалата седмица е получил информация за среща в ресторант в покрайнините на София между Делян Пеевски и приближени до Бойко Борисов и Цветан Цветанов хора. „По-скоро искат да заровят томахавката. Могат да говорят само едно – след като провокираха скандала, стана опасна тази територия, може да има много опасни последствия за важни хора”, коментира още бившият депутат.
„Когато се развихри скандалът, хората се срещат, за да го потушат. Последните месеци прави впечатление, че и Цветан Василев и Корпоративна търговска банка правят опити да се дистанцират от Пеевски, дори и главният прокурор разпространи една декларация по повод скандала с Цветанов”, посочи още Октай и нарече това дистанциране „лош сигнал”.
Бившият депутат от ДПС изрази мнение, че в Изборния кодекс изобщо не бива да присъства текст за езика, на който да се прави предизборната агитация. „Идеята е, че ние сме част от Европейския съюз и трябва да можем да стигнем до всеки избирател, на какъвто и да е език”, изтъкна той.
Осман Октай нарече „изкуствена” темата за майчиния език, повдигната в емоционален дебат в Народното събрание на 14 февруари, когато изказването на депутата Хюсеин Хафъзов предизвика крайни реакции.
„Търси се провокация на избирателите на скачените съдове ДПС – „Атака”. Изискването за превода на български език беше мотив за ДПС да посочи веднага майчиния език като контратеза. По този начин се изтъква, че тезата на Доган върви – някой ни забранява да говорим езика си”, коментира Осман Октай.
По думите му, на предизборни събития в регионите с турскоговорящо население винаги се е говорило на този език, включително и на артистични програми с поети и музиканти. Именно затова според него езикът не бива да е предмет на изборното законодателство, за да не може да бъде санкциониран като незаконен и, тъй като е чувствителна тема, особено за жертвите на Възродителния процес, да не бъде използван предизборно.