Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Одобрението към работата на правителството и парламента спада

07 март 2016, 17:40 часа • 4321 прочитания

Одобрението към работата на правителството спада. През февруари тази година то е в рамките на 28%, като намалява със 7 процента спрямо септември миналата година. Това показват данните на представително проучване на "Екзакта Рисърч Груп" за месец февруари.

Проучването е проведено в периода 16-24 февруари, 2016 г. През април 2015 г. кабинетът има 32,1% одобрение, а през септември същата година 35,3%.

По домовете им са интервюирани 1000 пълнолетни българи, в 125 гнезда, в 90 населени места в цялата страна.

Високо е одобрението за работата на правителството сред традиционния електорат на ГЕРБ. 70% от избирателите на ГЕРБ подкрепят правителството, а крайно негативни нагласи към кабинета са регистрирани сред избирателите на БСП.

Същевременно 26% от българите одобряват едновременно работата на премиера и на кабинета. Този дял се дължи по-скоро на добрите оценки за работата на премиера, отколкото на тези за кабинета, доколкото рейтингът на одобрение на Бойко Борисов е със 17 пункта по-висок от този на кабинета, коментират от „Екзакта“.

В момента българският парламент е харесван от 13% от населението, а негативните оценки стигат до 77% от анкетираните. През април 2015 г. Народното събрание е имало 22,1% положителна оценка, а през септември същата година 22,3% доверие.

В представите на българите има подобрение главно в две посоки – по отношение на транспорта и на усвояването на средства от ЕС. Сравнително добри оценки се дават и за работата в сферата на регионалното развитие. За последната година, според 59% от интервюираните, най-проблемен остава стандартът на живот на хората. Влошаване на ситуацията настъпва и в сферите на правосъдието, на здравеопазването и на образованието.

„Екзакта“ регистрира ръст на подкрепата за работата на омбудсмана Мая Манолова. Нейният рейтинг на одобрение (27,2%) се покачва с 6 пункта от началото на мандата ѝ, а неодобрението ѝ намалява с 3%.

Кметът на София Йорданка Фандъкова е политическата фигура с най-висок процент на одобрение – 62%, показват още резултатите на социологическата агенция, цитирани от "Фокус". Неодобрение към работата на Фандъкова са изразили 17% от интервюираните.

На второ място по процент на подкрепа се нарежда зам.- председателят на Европейската комисия и комисар по бюджет, финансов контрол и управление на човешките ресурси Кристалина Георгиева, която получава 55% одобрение и 22% неодобрение.

Премиерът Бойко Борисов заема третото място с изравнени стойности на одобрение и неодобрение за работата му (по 45%).

В топ 10 на българските политици се нареждат още министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова, вицепремиерите Томислав Дончев и Ивайло Калфин, министърът на културата Вежди Рашидов, министърът на здравеопазването Петър Москов, президентът Росен Плевнелиев и лидерът на „Движение 21” Татяна Дончева. Като политиците, одобрението за работата на които е по-висок дял от неодобрението са Йорданка Фандъкова, Кристалина Георгиева, Лиляна Павлова и Томислав Дончев.

Плавен спад в подкрепата за правителството, премиера и ключовите министри отчита и социологическата агенция „Алфа Рисърч” в националното си представително проучване за първото тримесечие на 2016 г., информира bTV.

Одобрението за Бойко Борисов спада от 38% до 33%, при ръст на неодобрението от 30% до 35%. Като цяло, най-устойчиви в доверието си в правителството остават привържениците на ГЕРБ, докато при тези на РБ се наблюдава спад, а над половината симпатизанти на АБВ и ПФ са с критична оценка.

Положителните оценки за дейността на правителството спадат от 24% в края на 2015 г. до 20% в началото на март 2016 г. Лек ръст бележи и критичността към работата на кабинета – от 42% до 46%.

ГЕРБ губи 3% подкрепа в сравнение с ноември, но запазва първо място (21,3%). С 10,4% БСП поддържа двойната дистанция от него. Интересна е ситуацията при ДПС, което макар и обичайно да стои по-ниско в проучванията, отколкото в реалния вот, дори и на тази база, отбелязва спад от 6,8% на 4,9%.

Реформаторският блок също бележи лек отлив (до 5,9%), но като цяло запазва устойчивост, въпреки излизането на ДСБ в опозиция. При едни хипотетични избори Патриотичният фронт и АБВ биха запазили сегашното си представителство. "Атака" е на ръба, както и „Движение 21”.

Петя Бързилска
Петя Бързилска Отговорен редактор
Новините днес