Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Нуждае ли се от засилен обществен надзор КЕВР?

08 юли 2018, 15:15 часа • 762 прочитания

До месец Върховната административна прокуратура ще реши дали ще протестира пред съда увеличението на цената на тока с 2 на сто и на парното със 7%, влезли в сила от 1 юли с решение на енергийния регулатор. Иван Иванов остана на поста си като председател на Комисията за енергийно и водно регулиране, след като мнозинството отхвърли искането на БСП за неговото предсрочно освобождаване. От левицата настояваха за оставката му с мотива, че е отказал да изпълни закона и да провери сделката на ЧЕЗ с "Инерком -България".

„Обединени патриоти“ бяха вносители на тези промени в закона, които би трябвало да задължат КЕВР да се произнесе по сделката за закупуването на българските активи на ЧЕЗ. Според председателя на енергийния регулатор обаче това не може стане, защото няма разписани критерии.

„Това категорично не е така. Текстовете, които ние предложихме са идентични с текстове, които касаят отнемането на лиценз на дружества, които осъществяват производство или пренос в сферата на стратегически за страната обекти. И аз не мога да приема твърдението, че това е недостатъчно, но е факт, че може да бъде допълнено – с това съм съгласен. Съгласен съм и с изключителната предпазливост, която г-н Иванов проявява по темата, защото действително тук става дума за решение, което може да ангажира страната ни с искове за милиони. Във всеки случай инстументариума го има, ние бихме могли да го доразвием. Нещо повече – „Обединени патриоти“ сме разработили предложение за по-детайлно разписване на това правомощие как се осъществява, депозирали сме го в комисията по енергетика, беше предмет на обсъждане… Г-н Иванов иска още и още разписване до степен, в която той само да каже „да“ или „не“ на база на определени критерии – нещо, което ние смятаме, че е невъзможно“, обясни Искрен Веселинов от „Обединените патриоти“ пред БНР.

„Обединени патриоти“ обаче гласуваха против предсрочното освобождаване на Иван Иванов, поискано от БСП, защото според Искрен Веселинов, сделката ЧЕЗ – „Инерком“ не е в етапа, в който КЕВР да може да се произнесе.

„Защото мотивите на БСП почиват на неща, които не са се случили и второ на неща, които не са верни. Сделката е фикция все още, няма причина КЕВР да се произнася. Колегите от БСП са внесли подписка. Уважавам тяхното желание да бъдат активни, но внасянето на подписка изобщо не е основание да се произнесе КЕВР, просто, защото процедурата не е стигнала до етапа, в който те да разрешат или да не разрешат“.

Според Крум Зарков от БСП Иван Иванов е отказал да изпълнява служебните си задължения. Според него не са необходими допълнителни критерии, тъй като в регулярната си дейност КЕВР дава лицензи и следи за изпълнението им.

„От два месеца е в сила закон, който беше внесен и разглеждан по инициатива на „Обединени патриоти“. Преди десетина дни, при обсъждане на поредния доклад за дейността на КЕВР, Корнелия Нинова зададе конкретен въпрос на г-н Иван Иванов – „Как и кога смятате да изпълните закона?“. Вместо да обясни, че може би не е дошъл моментът, той недвусмислено ни обясни, че този текст няма да бъде приложен от комисията, която той ръководи. Ние реагирахме с искането на неговата оставка, тъй като според нас това представлява отказ от изпълнение на служебните задължения. От самото начало на тази афера и на скандала, който последва с появяването на никому неизвестна фирма, която купува 1/3 от българското разпределение на електричество и то в най-чувствителния район, КЕВР не само, че проявява изключителна предпазливост, те правят всичко възможно, за да не се произнасят по тази сделка, да не се „мокрят“ с нея, което е допълнително основание да мисля, че не всичко там е окей. Това, което искаме от КЕВР е да каже, притежава ли новият кандидат – купувач на ЧЕЗ техническата, финансовата, материалната експертиза и способности да изпълнява лицензията, която е дадена на ЧЕЗ в момента. Не знам какво е трудното и какви повече критерии могат да се зададат, след като КЕВР в регулярната си дейност от години прави точно това – дава лицензии и следи за тяхното изпълнение“, коментира Зарков.

Според Искрен Веселинов може би КЕВР действително се нуждае от едни по-съществен обществен надзор.

„Даже сме инициирали подобни предложения за законодателни промени. За съжаление до момента не са успявали да съберат подкрепа, но този дебат може би ще катализира този процес на законотворчество, за да гарантираме прозрачността и прецизността при изпълнение на задълженията на КЕВР“.

Крум Зарков заяви, че с дебата по оставката на председателя на енергийния регулатор се е стигнало отвъд личността на Иванов. БСП ще се възползва от всички законови процедури, за да принуди, ако не го направи доброволно, КЕВР да спазва закона за сделката ЧЕЗ – „Инерком“, подчерта Зарков.

„Г-н Иванов и всички последващи в КЕВР трябва да знаят, че законът не се тълкува, а се изпълнява, и в този случай също ще бъдем много стриктни, както и за цените на тока“.

Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес