"Конституционната реформа трябва да се случи в този парламент, иначе правителството ще загуби легитимност. Тя е в основата на тази управленска формула, която не е коалиционна, но изисква подкрепа от различни политически субекти". Това заяви пред медиите в кулоарите на Народното събрание новоизбраният министър на правосъдието Атанас Славов от "Демократична България".
ОЩЕ: Кой е Атанас Славов - кандидатът на ГЕРБ и ПП-ДБ за министър на правосъдието?
"Единственият шанс този парламент да оцелее политически и правителството да остане на власт, е да се извърши конституционна реформа”, каза той дни след като ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС обявиха, че са събрали конституционно мнозинство от 160 депутати.
Днес 131 депутати избраха редовно правителство "Денков - Габриел". "За" гласуваха от "Продължаваме промяната - Демократична България", ГЕРБ и двама от ДПС - Делян Пеевски и Мустафа Карадайъ. "Против" бяха 69 народни представители от "Възраждане", БСП и "Има такъв народ", допълнени от независимия Радостин Василев. Един глас срещу кабинета дойде и от ГЕРБ - на Делян Добрев.
Запитан дали ще се търси и подкрепата на ДПС за измененията в основния закон, Атанас Славов напомни, че конституционна реформа се извършва с големи мнозинства от минимум 160 (в бавния вариант на промяна) или 180 гласа (в бързия).
"Ние винаги сме заявявали, че ще търсим подкрепа от всички политически сили в парламента - не само защото са нужни повече гласове, а защото това е общественият договор на нацията. И когато той се променя, трябва всички да участват, може да са несъгласни, но трябва да участват, да са на масата. Има една формула - нищо за нас, без нас. Българските граждани участват в процеса чрез своите представители в парламента. Нищо без народните представители не може да се случи, ако искаме конституционна реформа”, каза министър Славов, цитиран от пресцентъра на ДБ.
Припомняме, че Делян Пеевски подкрепи кабинета днес, но каза, че гласът му "за" е заради конституционната реформа. ОЩЕ: Пеевски: Не подкрепяме кабинет, а само конституционната реформа (ВИДЕО)
Той се надява, че Висшият съдебен съвет, чийто председател като министър ще бъде (но без право на глас), ще събере достатъчно гласове за освобождаването на главния прокурор Иван Гешев, защото смята, че обвиненията срещу него са напълно основателни. Но добави, че изборът на висшите длъжности в съдебната власт, включително на нов главен прокурор, трябва да се извърши след конституционните промени, когато ще има изцяло нов ВСС, отговарящ на стандартите за независимост на съдиите и за отчетност и отговорност на прокуратурата.
"Фигурата на главния прокурор трябва да е с редуцирано властово съдържание, защото именно свръхконцентрацията на власт сега кара политиците, от една страна, да се опитват да му влияят, а от друга, да търсят индулгенции и защита от него. Дали това ще стане чрез редуциране на функциите му чрез конституцията или законите или чрез пълна смяна на модела на прокуратурата, е въпрос на Народното събрание, когато бъде внесен проектът за промени в конституцията”, каза доц. Славов.
Той изрази надежда законите по Националния план за възстановяване и устойчивост, внесени от служебния министър Крум Зарков, и по които работи и предшественичката му Надежда Йорданова, да получат подкрепа от Народното събрание.