Очевидно никой не може да стане министър-председател насила. При това положение, очевидно не може да се пристъпи към гласуване. Обратното би ни довело до абсурд – представете си, че парламентарните групи на ГЕРБ-СДС и ДПС изберат за премиер човек, който не иска да бъде премиер. Това заяви бившият конституционен съдия и член на КЗК проф. Пламен Киров.
Припомняме, че ако се следва Конституцията, би следвало да има гласуване в пленарна зала на предложения за премиер Пламен Николов и проектоправителството му, тъй като той върна проучвателния мандат на президента като успешно изпълнен. Какви са тънкостите на конституционната процедура, НАУЧЕТЕ ТУК!
Безпрецедентно е, съгласи се едно от лицата на „Изправи се България! Ние идваме” (ИБГНИ) Мая Манолова. Но и тя каза, че след като Пламен Николов сам не иска да е премиер, няма как да бъде гласуван. Манолова предположи, че случилото се ще стигне до Конституционния съд.
„На прага на криза сме, предизвикана от безотговорните действия на „Има такъв народ” (ИТН). Предателство би било, ако бяхме гласували кабинет-марионетка”, категорична беше Манолова. Според нея е признак на слабост и липса на аргументи, когато лепиш етикети на опонента.
„Необходимо е да върнем политическия диалог”, призова Манолова, според която трябва да има опит за съставяне на стабилно правителство, „кабинет, който да заложи на успешните лица от служебното правителство”. Според нея, мандатът на такова правителство трябва да е 6-8 месеца. Не сме водили разговори с ИТН за третия мандат, защото трябва да се извърви процедурата – второто завъртане е да се даде мандатът на ГЕРБ, припомни тя. „Ще се види дали подкрепят президента (Румен Радев) през отношението към неговите служебни министри”, каза Манолова, която счита, че до този момент ИТН ги атакува подобно на ГЕРБ и ДПС.
За нас няма значение кой ще изпълни третия мандат за съставяне на правителство, ако има воля да бъде изпълнен според очакванията на хората, посочи Манолова.
Малко сложно е да има избори 2 в 1, предупреди проф. Киров, според който трудно парламентът ще бъде разпуснат на 31 август. Освен това – ще трябват още машини за гласуване, предупреди той. Но според него, проучвателните мандати за съставяне на правителство не може да се бавят месеци наред. Да не се стигне до това да няма актуализация на бюджета, а както е тръгнало да не успее парламентът да насрочи дори дата за президентски избори, каза още Пламен Киров. И посочи още един казус – служебното правителство и как ще подаде оставка пред настоящия парламент. Ако бъде разпуснат сегашния парламент, според мен президентът трябва да издаде нов указ за служебно правителство, но може би ще го посъветват да не го прави, завърши Киров.