Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Нова наредба за планиране при ядрена и радиационна авария предлага МС

15 ноември 2022, 13:08 часа • 1453 прочитания

Нова наредба за аварийно планиране и аварийна готовност при ядрена и радиационна авария предлага Министерския съвет. Тя е разработена от Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ и Агенцията за ядрено регулиране (АЯР). Внесена е съответно от министъра на вътрешните работи Иван Демерджиев и председателя на АЯР Цанко Бачийски.

След аварията в АЕЦ „Фукушима Даичи“ през 2011 г – от седма, най-високата степен по международната скала за ядрените събития, са преразгледани изискванията в областта на аварийното планиране, готовност и реагиране в световен мащаб. ЕК направи преглед за целесъобразност на съществуващата правна и регулаторна рамка за безопасността на ядрените инсталации.

Едно от правилата, които трябва да се въведат, е притежателите на лицензии да разработят подходящи вътрешни процедури и мерки за реагиране при извънредни ситуации, включително насоки за управление на тежки аварии с цел да се предотвратят или ограничат последствията от нея.

Тези процедури са насочени към аварии, които биха могли да възникнат във всякакъв експлоатационен режим, както и онези, които обхващат или увреждат едновременно няколко единици.

Предлага се пълна отмяна на сега действащата наредба.

Според анализа на МВР и Агенцията за ядрено регулиране тя не съдържа достатъчно ясни изисквания по мерките за аварийна готовност и реагиране при авария. Няма изисквания за разработване на авариен план за превоз на радиоактивни вещества, чиято цел е да се предотвратят или ограничат последствията от евентуална авария.

С новият нормативен документ се обособяват пет категории аварийна готовност, прецизирани са определенията на „зони за аварийно планиране“ и изискванията за разработване на вътрешен авариен план, въведени са изисквания за взимане на решение за прекратяване на аварията, въведени са основни дозови критерии и оперативни нива за реагиране и прилагане на защитни мерки при авария, въведени са изисквания за авариен план при превоз на радиоактивни вещества.  

На този етап в България има 37 юридически и физически лица с лиценз за превоз на радиоактивни вещества. Годишно се издават около 5 разрешения за такъв транспорт.

Проектонаредбата и постановлението за нея са качени в портала за обществени консултации. Процедурата е открита на 3-ти ноември и ще приключи на 4-ти декември тази година.

Анита Чолакова
Анита Чолакова Отговорен редактор
Новините днес