Не са се образували дисбаланси, които да избият след края на мораториума, каза в интервю за БНР министър-председателят Кирил Петков. По думите му опорните точки на различни говорители по тази тема ще бъдат разбити, когато се види, че "няма такива страшни сценарии".
Според Петков от ГЕРБ се създават нагласи и паника, че цените на тока и газа са извън контрол. Той увери, че пакет от близо милиард и половина (лева - неуточнено, бел. ред.) ще влезе в подкрепа на бизнесите и ЕРП.
Мантрата, че като падне мораториумът, цените ще скочат до небето премиерът определи като "чиста пропаганда и глупости".
"Темата се използва, за да се предизвика чувство, че правителството не си върши добре работата. Сметките ще покажат."
"Всичко е под контрол", заяви Кирил Петков. По думите му "Булгаргаз" нито ще бъде разделян, нито нещо ще се случи на дружеството.
Заплахите на "Възраждане"
Министър-председателят заяви пред Националното радио, че не изпитва страх от протести и е готов винаги да разговаря с хората.
"Въобще не ме е страх от никакви протести и от никакви хора да влизат, където си искат“, подчерта Петков, като декларира готовност пръв да слезе при протестиращите, ако дойдат пред Министерския съвет. И допълни: "Ако някой си мисли, че с някакви заплахи ще постигне нещо, това няма да е при нашето правителство".
След протестите, организирани от „Възраждане“ на 12 януари срещу зеления сертификат, при които се стигна до напрежение и сблъсъци пред парламента и размяна на остри реплики между депутатите след това и вътре, Петков обясни за създаването на работна група, включваща критици и противници на ограничителните мерки:
"Нашите врати винаги са отворени за дискусия. Винаги може да се научи нещо повече. Най-лошото, което може да се случи, е, когато група хора се игнорират, капсуловат и започнат да стават агресивни. Тази платформа ще даде възможност на тези хора да кажат своите виждания. Тя е консултативна. Аз искам да влезем в този диалог с хората, които не вярват във ваксини. Да се случи на база експертни мнения. Ако има аргумент, базиран на данни, ние винаги сме готови да го чуем. Отваряме диалога за съществени аргументи. В първата дискусия имаше добра посока – да се следи капацитета на леглата с кислород", завърши той.