"В целия свят, когато се промени ръководството на службите - директорите и заместник-директорите или председателите и зам.-председателите, останалият състав остава непокътнат. При нас, по някакъв странен балкански начин, се променя цялата управленска структура. Това води до управленско обезкървяване. ... Ние направихме нещо, което е резултат от следването на съветския начин на структуриране на специални служби".
Това каза по БНР проф. Николай Радулов, преподавател по национална сигурност в НБУ и бивш депутат от ИТН.
Службите работят качествено и ефективно, когато има приемственост и не мислят за оцеляването и запазването на позициите си, а мислят само за работата, която трябва да извършват.
Още: Радев обвини "сглобката", че иска да овладее службите и превръща армията в донор
Той подчерта, че необходимите промени са в посока на кадровото обезпечение на службите и квалификацията им.
Службите да станат по-прозрачни
Експертът по национална сигурност обясни, че старата съветска концепция гласи, че службите обичат тишината:
"Съвременните западни служби вече рекламират спокойно своята дейност по медиите. Наемат най-качествените хора чрез подбор, който е пред лицето на обществеността. Т.е. службите излязоха на светло. Има процедури, които обществото иска да знае, защото то плаща сметките на тези служби. Има неща, които са тайни, те трябва да останат тайни".
Още: "Разузнаването" работило само от 09 до 17 часа, през почивните дни - с охрана пред сградата
Според него предложените промени в службите за сигурност "не е нищо друго освен отстраняване на президента от вземане на решение, като се има предвид, че дори в сегашното състояние той не е човекът, който взема решение":
Президентът - спирачка за политически решения
"Президентът не предлага, а утвърждава. Правен завършек е решението на правителството. Трябва да съществува една спирачка по отношение на некомпетентни или предизвикани от политическата ситуация решения".
Проф. Радулов беше категоричен, че идеята, че който смени ръководителите на службите - ще има свои служби, които ще му помогнат при избори, е напълно погрешна.
Още: Шефовете на спесцлужбите отрекоха за чуждо влияние в работата им
Добре е навсякъде да има конкуренция, включително и в разузнаването, смята проф. Радулов и уточни, че цивилното разузнаване трябва да бъде отделно от военното.