Отказът на президента Росен Плевнелиев да вкара в ЦИК кандидата на „България без цензура” адвокат Катя Иванова е напълно в реда на нещата. Не беше в реда на нещата поетото обещание от държавния глава към Николай Бареков няколко дни по-рано, че това ще се случи. Така партия „Нова алтернатива” на бившия военен министър Николай Цонев, който беше показно арестуван по времето на ГЕРБ и беше запомнен с отправените от прокурор Роман Василев думи, че е престъпник и трябва да стои на колене, коментира темата с Иванова.
Според Цонев законът в случая с Иванова е категоричен. Изборният кодекс ясно посочва как се определя състава на ЦИК: 1) спрямо съотношението на парламентарно представените партии и коалиции и 2) с по един член от партиите и коалициите, които не са парламентарно представени, но имат представители в Европейския парламент. Вторите партии и коалиции могат да предложат членове на ЦИК, които да бъдат назначани с указ на президента, но само след публична процедура. Тази процедура включва правила за предлагане, изслушване и номиниране на членове. Направените предложения се съобразяват при назначаването на състава на комисията. Изборният кодекс не предвижда „плаващи” мандати за отделни членове на ЦИК при промяна на политическото представителство.
Мандатността на ЦИК е установена както за конституционно, така и за законово или административно учредени публични органи (Тълкувателно решение № 5 от 1994 г. на КС), казват от Нова алтернатива. Законодателят е предвидил петгодишен мандат за членовете на ЦИК, като изборът, съответно назначаването на нови членове на комисията, се произвежда не по-рано от три месеца и не по-късно от един месец преди изтичането на мандата на действащите членове, добавя партията на Цонев.
С действията си Росен Плевнелиев нанесе пореден удар по президентската институция, смятат от Нова алтернатива.