Около 30 000 бежанци има в Игумени. Тежко е положението и в Македония, така че България засега е остров на стабилност. Има вероятност част от бежанците да тръгнат към българската граница, затова сме разработили съответните планове. Изключително важно е в конкретен случай дали говорим за бежанци или за икономически имигранти. Нарушение на българското законодателство е да се пресича границата не през ГКПП, коментира военният министър Николай Ненчев по горещата тема – кризата с бежанците.
Стана ясно, че тепърва армията ще прави собствено проучване откъде може да минават бежанци и мигранти, идващи от Гърция. Ще се прави обследване с хеликоптери, добави министърът.
Никога не сме казвали, че войниците ни ще бъдат без оръжие. Там, където е необходимо, ще има армейски части с оръжие, каза Ненчев, като уточни, че ще има и части без оръжие. За няколко часа бихме могли да изпратим до 1000 души на границата с Гърция, стана ясно от думите на военния министър пред Нова телевизия. Армейските патрули ще работят в сътрудничество с „Гранична полиция”, а когато не може да стане – с „Военна полиция”.
На конкретен въпрос как ще действа армията, ако има опит от мигранти и бежанци да преминат границата ни със сила, Ненчев отговори, че при краен случай ще се употреби сила.
Относно темата със задължителната казарма, Николай Ненчев повтори, че не трябва да има такава. Подкрепям професионалната армия, добави той и изказа опасение, че при въвеждане на задължителна казарма може да има нов отлив на млади българи, които искат да емигрират, за да не ходят в армията. За да бъде подготвен добре един войник, трябва една година – по-добре такива средства да се насочат към професионалисти, смята министърът. Ненчев каза и, че Министерството на отбраната ще оповести официално становище по тази законодателна идея.
Военно обучение е хубаво да има и всеки български гражданин може да се запише. Резервът на армията е около 3000 души и всеки, който мине военно обучение, сключва договор с армията и е на нейно разположение в случай на нужда.