Клаузите за орязване на социалните придобивки на военните не са били включени в проектозакона за бюджета за 2016 г., който военният министър е гласувал в МС, доколкото е разбрал. Това обясни самият той след участието си на заседание на комисията по отбрана в НС, предаде БГНЕС.
В дневния ред на комисията фигурираха отговори на актуални устни въпроси, отправени от депутатите към министъра, обсъждане на законопроект за ратифициране на Споразумението между правителството на Република България и правителството на Република Полша относно осигуряване на логистична подкрепа за самолети МиГ-29 и проект за решение за приемане на Програма за развитие на отбранителните способности на въоръжените сили на Република България 2020 и за определяне числеността на въоръжените сили.
"По силата на закона военнослужещите в българската армия нямат право на стачка, иначе съм пряко свързан и ангажиран с тях и ще продължа да отстоявам всяка една теза, която е свързана с тяхното благосъстояние", каза Ненчев. "В договорите, които подписваме с военнослужещите много ясно е записано какви са техните права и отговорности", отбеляза министърът.
"Всъщност, ние постигнахме изключително добри параметри в Бюджет 2016 г. за всичко онова, което поискахме и получихме, стремим се към модернизация, към по-тясна интеграция на българската армия в структурите на НАТО", поясни той.
По време на срещите си с парламентарните групи министър Ненчев ще поиска подкрепа за програмата за развитие на отбранителните способности на армията. Той е получил съпричастност по този въпрос от депутатите в комисията по отбрана днес. "Постигнахме пълно съгласие по всички въпроси и получихме подкрепа за това договорът за МиГ-овете да бъде ратифициран от парламента в близко време", заяви Ненчев. "Ще поискам и подкрепа по отношение на тези предложения, свързани с 20-те заплати, които очевидно вълнуват личния състав", продължи той.
На въпрос дали тези военнослужещи, които протестират ще понесат наказания Ненчев отговори: "Нали не се съмнявате, че когато един военнослужещ нарушава закона той трябва да претърпи по една или друга форма санкции".
"Не съм се чувал днес с г-н Йордан Бакалов, сега ще се свържа с него по телефона", така отговори Ненчев на въпрос дали е информиран ръководителят на „Военна информация” да си е подал оставката. От думите му стана ясно, че засега няма кандидатура за поста, който ще освободи Бакалов. "Обикновено правя това след консултации с политическите сили от управляващата коалиция и с политическите партии и организации, които подкрепят правителството, с премиера, разбира се, с президента", отговори Ненчев. "Това е въпрос, който ще решаваме в близките дни", допълни той.
Лично него го е изненадало, че ветото на президента днес по Закона за военното разузнаване бе отхвърлено от народните представители. "Не очаквах това, защото г-н Бакалов чудесно си вършеше работата и защото получих много и различни оценки за неговата работа от организации и структури извън страната", каза той. "Самият аз бях силно впечатлен от неговата работа до момента и съм дал висока оценка по всеки конкретен случай", коментира министърът.
Стана ясно също така и че има напрежение в армията, което е коренно различно от това в МВР. Това е заявил вицеадмирал Румен Николов, началник на отбраната, след участието си в заседание на комисията по отбрана в НС пред медиите, информира БГНЕС.
"Бих искал да се направи разграничението по отношение на реформите, които се извършват в МВР и МО. В МО по повод категоризирането на състава е факт, а това, което трябва да се направи в МВР е проблем, който там са отговорни да решат", посочи вицеадмиралът.
"Самолетите ни са в изправност и всяка една бойна задача, която е поставена пред ВВС ще бъде изпълнена, свързана със съдействие и аварийно-спасителни дейности, включително и ангажиментите ни към МЗ за донорски мисии, посочи Николов. А дали летят в момента - да, пилотите са в състояние", лаконичен бе той.