Наблюдава се ескалация на отношението в Скопие спрямо България. Има влошаване на средата за българските граждани в Северна Македония. Това заяви доц. Наум Кайчев пред БНТ за сложните отношения между България и Северна Македония относно заличаването на сдружението „Иван Михайлов“ в Битоля.
По думите му рецидивите не говорят добре за реформите и промените, които трябва да се случат в югозападната ни съседка заради комунистическото ѝ тоталитарно минало. „Не виждам с какво името на Иван Михайлов или цар Борис III да провокира негативни чувства в Северна Македония. Редно е чрез спокойно обсъждане на всички сложни развития във Вардарска Македония да достигнем до съвместното тълкуване и общата история“, коментира Кайчев.
Той посочи, че в продължение на години съвместната българо-историческа комисия не може да стигне до съществени заключения в работата си по отношение на общата история на България и РСМ. Наум Кайчев се надява, че парламентът на РСМ ще намери сили да гласува промяна в Конституцията на страната и да впише българите като един от равноправните народи, които живеят в югозападната ни съседка.
Кайчев добави, че френското предложение за РСМ е направило българските изисквания не само български, но и европейски. Забраната на българския културен клуб „Иван Михайлов“ не е въпрос само на България, но и на всички страни членки на ЕС. Всичко това става част от преговорната рамка за присъединяването на РСМ в ЕС, каза още историкът.
Още: Наум Кайчев: Промяната е лесна и трябва да дойде от Северна Македония