Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

На първо четене: Приеха и 40-годишни да стават войници

04 март 2020, 13:22 часа • 7440 прочитания

Максималната възраст за приемане на военна служба да стане 40 години за всички категории военнослужещи, приеха депутатите чрез промени в Закона за отбраната.

В момента това е допустимата възраст за прием само за офицерите. При офицерските кандидати и старшите сержанти пък таванът е 33 години, а за войниците и матросите максималната възраст е 28 години.

С промените се изравняват годините на всички категории военнослужещи. Мотивите са, че в определени военни формирования войнишкият, както и офицерският състав, са на критичния минимум поради постоянно намаляващия човешки ресурс в резултат на демографската криза.

В законопроекта се предвижда още пенсионираните военни да могат да остават на своя досегашен пост до три години. Мотивът за това е, че за длъжността няма хора, а позициите са особено важни за изпълнение на задачите на въоръжените сили. От мотивите става ясно още, че по този начил щели да бъдат спестени и средства за изплащане на пенсиите.

Дебати

От БСП обявиха, че ще се въздържат на първо гласуване от приемането на предложените промени.

Механичният подход последните 10 години за решаване на проблема с некомплекта в армията няма да промени съществено нещата. Това мнение изрази Кольо Милев по време на дебатите по Закона за отбраната и въоръжените сили.

По думите му увеличението на пенсионната възраст и възрастта за приема на войници, ще усили тези опасни последици", обърна внимание още Кольо Милев. "На първо място застаряването на армията ще стане необратим процес и ще изисква впоследствие крути решения, нови промени в плана за развитие на въоръжените сили до 2032 г., които ще се приемат негативно от военнослужещите и обществото като цяло. Нужни са други решения, които не се предлагат в законопроекта", коментира ще Милев.

"На второ място ще задълбочат противоречията между млади и стари, между хора на високи длъжности, получили право на пенсии и на такива, на които се увеличава възрастта за пенсиониране. Изгубилите надежда ще продължават да напускат армията и некомплекта ще се увеличава", каза ген. Милев. Според него на трето място се нарушава основното правило, че всички в армията и отделните колективи са равни.

На противоположна позиция бяха управляващите депутати от ГЕРБ.

Промените в Закона за отбраната и въоръжените сили са стъпка в правилната посока и ще доведат до преодоляване на некомплекта, обяви от парламентарната трибуна вицеадмирал Пламен Манушев.

"Първо искам да информирам Народното събрание, че няколко часа обсъждахме в Комисията тези промени. Мога да заявя категорично, че представителите на Министерството на отбраната в лицето на заместник-министъра, на постоянния секретар, бяха изключително аргументирани. Смятам, че там убедиха голяма част от присъстващите за необходимостта от тези промени, които се предлагат", коментира Манушев.

Вицеадмиралът обърна внимание, че последните години са направени десетина промени в този закон. Депутатът от ГЕРБ обясни, че първата е била да се премахне ранното пенсиониране.

"Това беше с вдигане на възрастта от 20 на 27 години. Доста офицери си заминаха тогава. 2010 г. да има минимална възраст, тъй като нямаше такова изискване и затова бяха тези промени.

Това, което се предлага от Министерство на отбраната от цивилното и военно ръководство е стъпка в правилната посока и то ще доведе до макар и бавни стъпки за преодоляване на некомплекта. Тези промени имат и една друга цел - тя е да се намали и желанието на офицерите и старшините и сержантите да упражнят правото си на пенсия", каза още вицеадмирал Манушев.

Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес