Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

На ниво комисия: Говорителят на ЦИК става нейн председател

08 октомври 2020, 14:28 часа • 2894 прочитания

С 14 гласа  "за" и 7 "против" единственият кандидат за шеф на ЦИК - Александър Андрев бе одобрен от кемисията по правни въпроси на парламента.

Той увери депутатите, че ще направи всичко възможно законът да бъде спазван такъв какъвто е и призна, че машинното гласуване изисква допълнителна правна уредба, подпомагане от държавата и значителен финансов ресурс.

"При изслушването в комисията Александър Андреев потвърди, че няма воля да постави достатъчно радикално въпросите пред тези, които могат да ги решат, което е заравяне на главата в пясъка", коментира депутатът от БСП Крум Зарков. "Това е държавна политика – знаем къде са проблемите, знаем как да ги решим, но не искаме", добави той, пояснявайки отрицателния вот на групата на БСП и предупреди бъдещия шеф на ЦИК, че ще бъде в позицията на този, който ще направи това неискане възможно. 

Хамид Хамид от ДПС заяви категрочно пред журналисти, че правителството абдикира от отговорността за изборите и я прехвърля на ЦИК, която има 4 - 5 човека технически персонал и няма как да се справи с цялата организация  - машини, съхранение, хартия и пр., отбягвайки пряк отговор на въпроса дали смята, че Александър Андреев ще се справи с предизвикателствата на машинното гласуване.

В хода на изслушването депутати от БСП и ДПС отправиха серия въпроси, основно за машинното гласуване. Ще се справи ли ЦИК с новите правомощия и задължения по Изборния кодекс, колко машини ще са нужни, ще се купуват ли или наемат, кога може да се очаква обявяването на обществена поръчка за тяхното придобиване, попита кандат-шефа на ЦИК Крум Зарков от левицата.

"Не е въпросът дали да има машинно гласуване или да няма, а как да бъде осъществено. Текстовете за машинното гласуване са много малко, което предполага допълнителни въпроси към ЦИК като орган натоварен с изборите, но те не могат да бъдат решени само от ЦИК – такива са въпросите за придобиването на машините, складиране, обслужване, одитиране, трансопртиране", каза Андреев. "Машинният вот изисква не само придобиване на машините, а и яснота по всички останали въпроси, включително как ще бъдат охранявани и те трябва да намерят отговор в подробна уредба в Изборния кодекс, което трябва да е държавна политика", заяви той и изрази надежда да намерят отговор, тъй като трябва да позволят на ЦИК да произведе машинното гласуване в предстоящите избори.

Ще минат месец - два и ще дойде Изборен кодекс, с който да се отмени машинното гласуване, защото няма време, изрази опасения Зарков, на което Андреев отговори, че въпросът е от компетенциите на ЦИК, а не на нейния председател.

В отговор на въпроса на Хамид Хамид от ДПС дали законодателят ще приеме текстове, които да внесат конкретика по отношение на машините, Андреев заяви: "Като кандидат за поста председател на ЦИК, мога да кажа, че ЦИК ще направи всичко необходимо да приложи закона такъв какъвто е".

Стои въпросът законодателят да прецени дали да се промени системата от пасивна регистрация по адресите на избирателите и да се премине към различен и нов за България подход на активна регистрация – избирателят сам да заяви дали да бъде вписан в избирателния списък за гласуване, каза още Андреев в хода на изслушването. Старият проблем за избирателните списъци с годините не се решава, отбеляза Крум Зарков и коментира, че това е липса на политическа воля.

Автор: Ива Иванова

Ива Иванова
Ива Иванова Отговорен редактор
Новините днес