Министерството на регионалното развитие е открило нарушения при ремонтите на пътища от републиканската пътна мрежа. Това стана ясно от думите на ресорния министър Виолета Комитова на специален брифинг във ведомството.
Според разкритията по времето на последния кабинет "Борисов" под прикритието на текущ и ремонт и поддръжка се е правило основен ремонт на пътищата ни.
"Основният ремонт е два пъти по-скъп. Основният ремонт изисква по-дълги гаранции, а текущият по-малки. Установихме строителни дейности, които се извършват по-скъпо и с по-малък контрол за качеството и без гаранции", каза комитова.
Министърът обясни, че ремонтите могат да са текущи, превантивни и основни, а поддръжката на пътищата, в зависимост от вида им, е ангажимент на АПИ, МРРБ или областните управители.
"Нашата държава всяка година отделя бюджет около 300-400 млн. лв. за поддръжка на републиканската пътна мрежа. Този бюджет е на АПИ. Задачата е мрежата да се поддържа в добра кондиция с тези пари. Имаме магистрали, републикански и общински пътища. Тяхната поддръжка е разделена на две. Магистралите и републиканските пътища са ангажимент на АПИ, а общинските – на общините и областните управители. Ангажимент на АПИ и МРРБ е да се грижи всеки ден за поддръжката на магистралите и републиканската пътна мрежа", уточни Комитова.
Тя припомни, че е заварила петгодишни договори с фирми по области, които отговарят за поддръжката.
"Те са от 2019 г. до 2024 г. Спечелени са с обществени поръчки. Констатирахме финансови несъответствия. Например, фирмата е имала договор за поддръжка за 20 млн.лв., но впоследствие е получавала задания от АПИ и е извършила работа за 200 млн.лв. Така заварихме дефицит. Всички области сумарно имат бюджет за 300-400 млн.лв. и сумарно имат претенции за извършена работа за 1,5 млрд. лв. Фирмите претендираха за тези пари, които не са осигурени в бюджета", посочи Комитова. По думите ѝ тези допълнителни пари се дават на общините в края на годината с постановление от Министерски съвет.
Текущи, а не основни ремонти
От МРРБ са забелязали и друго нарушение. Ремонтите са вписани като текущи, а не като основни, за да бъдат усвоени повече средства. Такива ремонти обаче или не се осъществявали, или се правели по-евтино от предвиденото. Пример беше даден от зам.-министър Иван Шишков, който показа снимки на отсечката Самоков – Ихтиман, както и на път край Камчия.
"Ние продължихме да правим анализи и установихме следното. За ремонта на АМ „Тракия” в края на 2018 г. по нареждане на тогавашния министър Нанков е поискан доклад за състоянието на пътищата. По същия този доклад за отсечката е предвидено да се направи текущ ремонт, не основен. Сумата, предвидена за ремонта, е 207 млн. лв. Първоначално АПИ е предвидила 59 млн. лв. Вижда се, че сумата е завишена много. Знаете какво е състоянието на тази отсечка. Ровейки се в цялата тази история, се вижда, че понятието основен ремонт е обърнато, а е извършен текущ ремонт", обясни зам.-министърът.
В доклада, посочен от арх. Шишков, се казва, че 79 обекта са "пътища в лошо състояние". За 13 от тях е имало проекти за основен ремонт.
Реакцията на МВР
"Тези материали трябва да постъпят в МВР и да започнем разследване по всеки един сигнал, защото изглежда някой се е облагодетелствал чрез заменянето на една дума", каза от своя страна вътрешният министър Бойко Рашков, който също присъстваше на събитието.
По думите му трябва да се открие кой се е облагодетелствал и да му се потърси съответната отговорност. "Като повечето българи, и аз като видя, че някъде запълват дупки, си мислех, че е защото нямаме пари. И аз не знаех, че това е една много скъпа дейност. По-скъпа от направата на основен ремонт. Аз също съм безкрайно изненадан", каза министърът.