Министерството на регионалното развитие и благоустройството обслужва единствено обществения интерес и прозрачното разходване на публични средства. МРРБ не оспорва резултатите от извършените до момента проверки на пътните настилки. Пробите, които са взети през последната година от участъци от автомагистралите „Хемус“, „Тракия“, „Марица“ и от Северната скоростна тангента, са единични, съобщиха от ведомството.
Проверките, извършени по времето на служебния министър на регионалното развитие и благоустройството Иван Шишков, са направени на обекти с изтекли гаранционни срокове. Единичните обследвания не са извършени по утвърдената методика на Института за пътища и мостове и сами по себе си не могат да се използват за генерални заключения за цялостното състояние на пътната настилка по съответните участъци. Докладите са предадени на прокуратурата.
Настоящите ръководства на МРРБ и Агенция "Пътна инфраструктура" изготвят график за проверки по магистрали и скоростни пътища, които ще стартират до месец. Приоритетно ще се започне с обследване на пътни участъци в гаранционен срок, тъй като за тях строителите носят отговорност към момента. За повече оперативност и прецизност в работата ще се използват георадарни уреди и скенер за равнинност. При наличие на индикации за намалена дебелина на пътната конструкция ще бъдат направени и допълнителни изпитания и проби, в т.ч. чрез серии от шурфове и тестове за носимоспособност.
Още: Андрей Цеков каза кога държавата може да планира увеличение на тол таксите
Позицията на МРРБ идва, след като по-рано днес от Европейският център за транспортни политики (ЕЦТП) излязоха с остро становище срещу регионалния министър Андрей Цеков заради новините, че взетите проби от Северната скоростна тангента, показващи изтъняването на пътя, са все още в кабинета му. От ЕЦТП зададоха 5 въпроса на министъра след интервюто му по Нова ТВ от тази сутрин, 21 август, включително защо ядките не са в прокуратурата.
"Тези ядки се намират и в момента в моя кабинет. Да, направени са проби на няколко пътни участъка. Това са участъци, при които вече е изтекъл гаранционният срок – т.е. държавата не може да има претенции спрямо изпълнителя", заяви министърът на регионалното развитие.
Още: Регионалният министър каза ще се оскъпи ли "Хемус" и какво става със "Струма"
"Безспорно, при въпросните проби е констатирана намалена дебелина на пътната конструкция. Дали това е вярно за целите пътни участъци, не мога да кажа, защото не са направени тестове по методиката на Института за пътища и мостове (ИПМ), която трябва да се прилага в случая", усъмни се Цеков. Той добави, че е бил използван не георадарът, с който разполага ИПМ, а чужд – хърватски.
В отговор от ЕЦТП зададоха пет въпроса към министър Цеков:
- Защо пробите, предоставени от ЕЦТП на Министерството на регионалното развитие и благоустройството, продължават да стоят в кабинета на министър Цеков (по негови думи - добре описани), вместо да са предадени на българската и(или) европейската прокуратура?;
- Ще предаде ли министърът ядките на някоя прокуратура?;
- Прави ли разлика министър Цеков между гаранционен срок и невложени изобщо материали?;
- Колко километра автомагистрали и първокласни скоростни пътища в България, които са в гаранция, ще бъдат изследвани за месец от ИПМ с взимане на ядки през 10 метра? (думи на министър Цеков от интервюто);
Още: Спират авансовите плащания към общините по проекти, обяви регионалният министър
- Обслужва ли министър Цеков нечии бизнес интереси, например на строителни фирми, отричайки изследванията на лицензирани в ЕС лаборатории, защото в крайна сметка ИПМ е само една вътрешноведомствена лаборатория, пряко подчинена на АПИ и МРРБ, която дори не е акредитирана според изискванията на ЕС да извършва подобни изследвания и измервания?