Три неща ни казва Комисията: оценява направеното, насърчават се българските власти със същата политическа воля да довършат това, което трябва по препоръките, и се вижда краят на тунела при целенасочена работа на българските власти.
Това стана ясно от думите на Огнян Златев, ръководител на представителството на Европейската комисия в България, в ефира на БНТ.
Докладът на ЕК е обективен, както всички доклади на Европейската комисия. Препоръката на доклада е една единствена: "Продължавайте в този дух!", посочи Златев. Безспорен е успехът, по който се избра новият Висш съдебен съвет, измененията в НПК, които минаха, законодателството, насочено към борбата с корупцията.
Факторът време е посочен в самия доклад като една от причините да не сме видели още по-големи резултати по борбата с конкретните проблеми, коментира Огнян Златев. Тези реформи, които се правят, са насочени към това българските граждани да се чувстват спокойни, бизнесът да се чувства спокоен.
Нещата не са чак толкова сложни, да не говорим, че този механизъм продължава вече над 10 години, категоричен бе ръководителят на представителството на ЕК у нас.
Определено сме на прав път, напредваме. Отчетена е огромната воля на правителството за реформи. Нямаме нови препоръки, трябва да довършим изпълнението на всички 17 препоръки. По тях имаме напредък, поясни евродепутатът от ГЕРБ Емил Радев по темета с доклада на ЕК.
За мен това е предпоследният доклад по този механизъм. България е един остров на сигурността на Балканите. Ние играем страшно важна роля в Европейския съюз. Ние успяваме да опазим много добре нашата външна граница и затова всички наши партньори адмирират това поведение на страната ни, каза Радев.
Този механизъм (Механизмът за сътрудничество и проверка на ЕК - бел. ред.) е определено дискриминационен. Това е абсолютно политически инструмент. България и Румъния са поставени в неравностойно положение, изрази мнение и евродепутатът Ангел Джамбазки. В Европейския парламент мнението е почти еднакво, че Механизмът трябва да отпадне.
Нека напомним, че българското председателство беше изтеглено с шест месеца. Ние сме в уникалната ситуация, като най-европейската държава на Балканите - ние имаме възможността да наваксаме пропуснатото от десетте години членство в ЕС, каза още Джамбазки.