Представителната демокрация е, за да се правят компетентни решения, а това, което се получи във Великобритания, беше терен за битка на популисти и ксенофоби. Това каза външният министър Даниел Митов в изявление в Министерски съвет.
По думите му това, което се случва на Острова, трябва да ни накара да разгледаме какви решения трябва да се взимат с референдуми. "Много хора не разбират за какво се гласува", добави той.
"След решението на британците за напускане на Европейския съюз не трябва да даваме шанс на популистите да вземат връх", каза още той и добави: "Трябва да обърнем внимание на идеята за задълбочаване на интеграцията".
По думите му ЕС има възможност да излезе по-силен от кризата, която се създава. "Всяка криза създава възможности", добави министърът. "Важното е да се предпазим от ефекта на доминото", подчерта Митов.
Според него е дошло време да се взимат тежки решения. Досега не е имало ситуация, която да ни принуждава за това. "В Европейския съюз трябва да се роди лидерство, което да стъпи на идеите на създателите на Обединена Европа", каза още външният министър.
Той уточни, че е разбираемо нашите сънародници във Великобритания да са притеснени, защото има много неизвестни, но трябва да е ясно, че предстои дълъг процес на разговори за форматиране на отношенията, който ще продължи години.
За оставката на премиера Камерън коментарът на външния министър бе, че това е логично решение, защото той постави въпроса на референдум, а подкрепяше оставането на Великобритания в ЕС.
Митов коментира и въпроса за флотилията в Черно море, като повтори обяснението, че България няма ангажимент да участва в новосформиращи се части. "Нашата позиция е за засилено участие в учения под командването и флага на НАТО при спазване на споразумението за Черно море от Монтрьо", подчерта министърът.