Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Министър с идея да запазим оборудване от АЕЦ "Белене" за АЕЦ "Козлодуй", каза и за газа в Черно море

16 юли 2023, 18:44 часа • 8114 прочитания

Част от оборудването, закупено за неосъществения проект АЕЦ "Белене", може да бъде използвана ефективно в АЕЦ "Козлодуй", а друга - да бъде продадена на Украйна. Това заяви пред bTV министърът на енергетиката Румен Радев.

След като парламентът взе решение за потенциална продажба на оборудването за АЕЦ "Белене" за украинската страна, министър Радев каза, че към момента имаме поставен долен ценови праг. "Но въпросът е не само в търсенето на финансовата изгода. Тя е съществена, но трябва да се направи експертиза и оценка. Не е самоцелна продажбата и освобождаването от това оборудване", каза той.

"Говорим за два реактора, окомплектовани с парогенератори и друго оборудване. За всеки от блоковете имаме по 4 парогенератора и разглеждаме част от тях да бъдат ползваеми в 6-и блок на АЕЦ „Козлодуй“. Имаме същите присъединителни размери. Имаме вариативност във всякакви сценарии – трябва да търсим максималната полза за страната ни", добави министърът.

ОЩЕ: АЕЦ Белене: Има ли пълен доклад за безопасност? За какво ни трябва оборудването? (ВИДЕО)

Относно потенциалните залежи на газ в Черно море, където работи консорциумът "Тотал" и ОМВ, Радев заяви: "Правилната дума е точно откриване, това е и лицензът, който консорциумът има. Към момента, след първите проучвания, сондажите показаха сух резултат, не установиха наличия на залежи. Но имаме достатъчно основания поне за едно от находищата – с разчет 5 млрд. куб. м като годишен добив", посочи той.

ОЩЕ: Делян Добрев: OMV и Total очакват да вадят 13 млрд. куб. м газ от блок "Хан Аспарух"

На въпрос как ще се работи, ако бъде открит газ, и колко ще печелим, министърът каза, че потреблението не е толкова динамична величина. "Това, което е необходимо за българската индустрия, това ще е потреблението. Останалото е в експортен потенциал. Вероятно сборът, за който говори Делян Добрев, е 5+8 – за двете находища. Приоритет трябва да се даде на това находище с 5 млрд. куб. м потенциал. Не е въпросът само да добивате природен газ, важно е да имате добра инфраструктурна свързаност – с газ, тръбопроводи, електропроводи, транспортни коридори", добави Радев.

ОЩЕ: Милиардите куб. метри газ в Черно море не са българска собственост: Говори Иван Хиновски (ВИДЕО)

Над година, откакто Русия ни спря газа, още няма заведено дело срещу "Газпром". "Истината е, че и към момента „Булгаргаз“ работи с водеща правна кантора, изчистват текстове, възможни сценарии. „Булгартрансгаз“ е оператор на газова инфраструктура, през която преминават значими газови потоци, захранващи Сърбия, Унгария и други по-отдалечени страни. Аз съм с оптимистични очаквания скоро да адресираме адекватно поведение на „Булгаргаз“", каза по темата министърът на енергетиката.

ОЩЕ: Енергийният министър загатна, че ще искаме компенсации от "Газпром"

"България е пълноценен европейски партньор, тя е част от семейството на Европейския икономически съюз и трябва да се държи като такъв надежден, предсказуем партньор", допълни Радев.

За целия минал ценови период имахме нормална цена на киловатчас ток за битовите потребители, смята той. "За целия период, при огромната инфлация, ние нямахме дори с една стотинка корекция в цената на електроенергията. Към момента се положиха огромни усилия, за да може да се задържи този ръст в цена на електроенергия. Битовият потребител ще бъде подкрепян да плаща по-ниска цена", добави министърът.

По темата с промяната в Плана за възстановяване - относно бъдещо затваряне на въглищните централи и евентуално на ТЕЦ „Брикел“ - Радев каза, че в България има действащо решение на Народното събрание. Съгласно него сме компетентни да водим разговори с Еврокомисията за ревизия на Плана за възстановяване. Говори се за запазване на въгледобива и производството на електроенергия на база въглища, но има ангажимент за намаляване на емитираните емисии на CO2.

"Работим да изпълним в максимално възможния обем действащото решение. Разглеждат се различни сценарии. Правилният подход е най-замърсяващите инсталации първи да бъдат извеждани от експлоатация в бъдеще", заяви Радев.

А за АЕЦ "Запорожие" той каза, че се цели обезпечаване на радиационната безопасност. "Аз не очаквам сериозни провокации в тази посока. Очаквам повреди, без това непременно да предизвика катастрофа", допълни министърът.

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес