Това, което обещахме на България в предизборната кампания и което ще направим, е да има растеж. За да има такъв, трябва да инвестираме в страната си, иначе си оставаме там, където сме – последни в Европа. Това заяви министърът на иновациите и растежа Даниел Лорер по време на първото издание на Годишния форум на Дарик радио за идеи „Стълбището”.
Иновациите са причината за устойчив икономически растеж. Именно той е този, който създава богатството на една страна, което след това се преразпределя към нейните граждани. За да имаме растеж, който остава в България, а не отпътува в момента, в който някоя друга държава може да предложи същото по-евтино, е важно да имаме умна икономика. Държави като Финландия предоставят около 500 млн. евро ежегодно само за развойна дейност. България много дълго време игнорира тази сфера и ние трябва да започнем активно да инвестираме, за да можем да догоним европейските страни, посочи Даниел Лорер.
България е много силна в информационните технологии, имаме и традиции в автомобилния клъстер, изброи министърът. Иска ми се да развием и хранителния бранш, биотехнологиите и земеделието, които отново се базират на нашите традиции, но трябва да бъдат вкарани в един много по-висок технологичен контекст, коментира той. По думите му, дори Космосът може да се включи като тема и приоритет за развитие. България има и там традиции, които за съжаление в късните 80-те години на XX век бяха изгубени.
Министерството на иновациите и растежа е тук, за да стимулира в страната само и единствено инвестиции по икономически причини. Инвестиции с геополитически характер като рафинерията „Лукойл“ не са се случвали в такъв мащаб у нас много отдавна и вероятно няма да видим в близко бъдеще, тъй като страната ни е стабилен член на ЕС и на НАТО и няма нужда от подобни инвестиции, за да се покаже алианс в една или друга посока, смята Лорер. Основната мисия пред оглавяваното от него министерство е да убеди чуждестранните инвеститори, че страната ни наистина става правова държава и наистина ще направи реформи, изтъкна той.
За един месец, откакто коалиционното правителство управлява, България трябваше да посрещне много кризи – енергийната и КОВИД кризата, кризата с Украйна, каза още министърът. Според него е отговорено на всички предизвикателства, а в справянето с всички кризи България се движи в общата европейска рамка.
По отношение на КЕВР, Лорер посочи, че тя не е функционирала нормално в последните години. Но смяната на борда на "Булгаргаз" вече е факт, така че това е първата стъпка в битката за една по-справедлива енергийна система, коментира министърът. "Смяната на борда на "Булгаргаз" е две на нула в наша полза. Първата ни стъпка беше оставката на г-н Сотир Цацаров от КПКОНПИ. Втората е смяната на борда на "Булгаргаз", посочи той.
Министър Лорер изрази надежда, че Омикрон ще бъде последната вълна на коронавируса, след което вирусът ще се превърне в нормален, сезонен грип и икономиката ще може да си отдъхне. Мярката 60/40 е предвидена и в новия бюджет с едно много значително перо, обявен е и план за борба с пандемията в случай на затваряне на определени региони, което за първи път се прави. По думите му това е доказателство, че правителството, в макар и краткия си период на власт, реагира динамично и съобразява мерките със ситуацията.