Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Мина на първо четене и бюджетът на ДОО, раздор в коалицията за максималния осигурителен доход

09 февруари 2022, 17:46 часа • 8159 прочитания

Народното събрание прие бюджета на ДОО за 2022 г. на първо четене. 

В него са предвидени увеличаване на някои доходи от 1 април. Сред тях са максималният осигурителен доход за всички осигурени лица - от 3 000 лв. на 3 400 лв., минималният осигурителен доход за земеделските стопани и тютюнопроизводители - от 420 лв. на 710 лв., минималният осигурителен доход за самоосигуряващите се лица - от 650 лв. на 710 лв., минималните осигурителни доходи по основните икономически дейности и квалификационни групи професии на нивото на минималната работна заплата за 2022 г. – 710 лв., като се извършва корекция само по отношение на позициите, които са под определения размер. 

Пенсиите за трудова дейност, отпуснати до 31 декември 2021 г., се осъвременяват от 1 юли 2022 г. с решение на Надзорния съвет на НОИ с процент, определен по Кодекса за социално осигуряване. При текущите параметри на макроикономическата прогноза, заложеният при разработване на проекта на бюджет на ДОО за 2022 г. процент по кодекса е 6,1 на сто - т.е. ще се увеличат с толкова. Процентът е изчислен при допускане за ръст с 9,3 на сто на средния осигурителен доход и средногодишна инфлация по хармонизирания индекс на потребителските цени от 2,9 на сто за 2021 г. За периода от 1 януари до 30 юни 2022 г., минималният размер на пенсията за осигурителен стаж и възраст е 370 лв., при 300 лв. за периода от 1 януари до 24 декември 2021 г. и 370 лв. за периода от 25 до 31 декември 2021 г. От 1 юли 2022 г. размерът ѝ се увеличава с 6,1 на сто, достигайки до 392,57 лв. за периода от 1 юли до 31 декември 2022 г. 

Раздор в коалицията?

По време на разглеждането на бюджета бяха дадени първи сигнали за възможен спор в коалицията, след като от "Демократична България" обявиха, че преди второ четене ще внесат предложение максималният осигурителен доход да се запази на 3000 лв. до юли. Именно вдигането на осигуровките е една от основните идеи на мандатоносителите "Продължаваме промяната", целта им е те да станат 3400 лева от 1 април.

Идеята на ДБ беше изказана от депутатите Ивайло Мирчев и Мартин Димитров и беше подкрепена от Любомир Каримански от "Има такъв народ". Тя е прагът да остане на сегашните нива до 1 юли, когато се очаква да има изработен и гласуван автоматичен механизъм за определянето му. 

"Имал съм прояви, в които съм казвал, че не е моментът да се вдига максималният осигурителен доход. Можем да дебатираме този проблем. Мисля, че като цяло трябва да го вдигнем, но как да разберем кой е най-точният момент? Всеки има своите аргументи и се надявам в дискусията между първо и второ четене да намерим точния момент. Ако април се окаже точният момент, може би това ще е факт", каза Каримански.

Предстои между първо и второ четене да бъде взето финалното решение в коалицията. 

Дебатът

По време на дебата управляващите определят бюджета за Държавното обществено осигуряване (ДОО) за 2022 г. като социален и справедлив. Според тях има повече средства за социални мерки. Те дават заявка и за пенсионна реформа. Опозицията от ГЕРБ-СДС и ДПС обаче смятат, че няма дългосрочни мерки и заявиха позицията си, че не одобряват бюджета за ДОО.

"Истината е, че в основата му, ние залагаме една социална справедливост за всички граждани в България. Бюджетът е разумен, базиран на икономически растеж и повишена събираемост в приходната част", заяви Искрен Арабаджиев от "Продължаваме Промяната".

Той се обърна към депутатите от ГЕРБ, като ги призова да не си играят със страховете на пенсионерите, че "ще ги залее един студен душ с предстоящото осъвременяване на пенсиите юли месец или че инфлацията вече е изяла увеличението". До юни месец ще излезем с конкретни предложения за реформа в пенсионната система, която да гарантира сигурност, увери Арабаджиев. Според него бюджетът е и разумен. Той посочи, че не се предвижда промяна на данъците.

 

При дебата опозицията критикува бюджета на ДОО заради вдигането на максималния осигурителен доход от 3000 на 3400 лв. Любен Дилов-син от ГЕРБ предупреди управляващите, че ще "ударят" основния си "електорален крепител - т.нар. свободни професии". Красимир Вълчев заяви, че ще се навреди на IT сектора.

Несъгласие имаше и за предложеното увеличаване на минималния осигурителен праг за фермерите - от 450 лв. на 710 лв. От ДПС предупредиха, че това ще вкара повече земеделски стопани в сивия сектор." Вие посягате на около 30 000 земеделски производители", предупреди Севим Али от ДПС. Това означава тези хора да не се осигуряват и да не получават субсидиране от държавата, каза още той.

Хасан Адемов от ДПС пък изрази мнение, че с бюджета на ДОО се посяга на средната класа. Депутатът критикува управляващите и за объркването при пенсиите и ковид добавката.

"С най-големия бюджет успяхте да разделите най-голям брой български пенсионери", каза Адемов. И беше категоричен - Националният осигурителен институт (НОИ) няма вина. Долу ръцете от НОИ! Тези хора управляват 16 милиарда лева! Единствено и само нашите решения са в основата на недоразуменията в пенсионната система", настоя Адемов.

Според него може да се подложи на съмнение дали това е най-социалният бюджет, както заявиха управляващите. Адемов настоя, че липсват финансови инструменти за преизчисляването на пенсиите. По думите му този бюджет "гали ухото на избирателя". Той подчерта, че няма пенсионна реформа в световната практика, която да бъде направена за три или шест месеца.

В хода на дебата три дами от ГЕРБ-СДС, БСП за България и "Демократична България" (насочиха дебата към обезщетението за отглеждане дете до двегодишна възраст. Илиана Жекова от ГЕРБ коментира, че по-дългото майчинство, което има в България, така и не води до увеличение на раждаемостта. Тя смята, че трябва да се анализира дали заложеното увеличение на парите за майчинство през втората година - от 650 лв. на 710 лв. - ще доведат до това родителите да отглеждат по-добре децата си, но същевременно и да се стимулират майките да се върнат на работа. Тя съобщи, че от ГЕРБ ще настояват обезщетението при неизползван допълнителен платен отпуск за отглеждане на дете до две години да бъде в размер на 100 процента от размера на обезщетението, което получава майката през втората година на детето.

"Ще дадем възможност на майките сами да преценят дали да отглеждат или да се върнат на работа", каза Мая Димитрова от БСП.

Елисавета Белобрадова от ДБ каза, че нейната парламентарна група смята запазването на работния ресурс за приоритет. От друга страна държавата е длъжна да осигури по-добра възможност на родителите да отглеждат децата си, каза тя. В своето изказване Белобрадова съобщи, че ДБ ще настоява да не се вдига максималният осигурителен доход, както се предвижда с бюджета.

Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес