Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Миков се загрижи за държавата и авторитета ѝ покрай Сметната палата

11 юни 2014, 11:34 часа • 11625 прочитания

Кое дава гаранция, че следващото Народно събрание, което е на прага, ще бъде по-легитимно? Това попита от парламентарната трибуна председателят на Народното събрание Михаил Миков по време на обсъжданията на първата точка от дневния ред - членовете на новата Сметна палата, предаде Агенция "Фокус".

Според Миков заради победата си на евроизборите ГЕРБ "са се възбудили от миризмата на власт" и искат да погазят всяка една институция. А Сметната палата е много важен орган за следващите избори, тъй като там се отчитат похарчените за кампании средства и там се вижда дали някой не нарушава изборния закон, уточни председателят на Народното събрание.

„Продължава дух на деинституционализация. Вместо да обсъдим качествата на хората, които са пред нас, образованието им в европейските университети, дългата им работа включително и в сегашния състав на Сметната палата, ние обсъждаме дали да се избира или не състав на Сметната палата. В България в последните няколко години има пълзяща деинституционализаия и спад на държавността. Има интереси пред нормалното функциониране на институциите”, заяви Миков.

„Втора година не можем да изберем главен инспектор в Инспектората (бел. ред - съдебен инспектор). Функционира Комисия за конфликт на интереси, която практически е блокирана. Откъде тръгна това? От времето, когато един политически лидер си позволи да каже, че депутатите са безделници. Защо получаваме заплата, ако 42-то Народно събрание няма своята конституционна и от избори почерпена легитимност? Кое дава гаранция, че следващото Народно събрание, което е на прага, ще бъде по-легитимно? Днешната дискусия е доказателство, че България е в дълбока институционална криза”, посочи Михаил Миков.

„Заплахи – вие утре няма да съществувате. Това се чува в българския парламент. Това ли е политическият живот и парламентарната дискусия в България през 2014 г.”, попита Миков.

„Такъв арогантен стремеж към контрол на цялата власт по-скоро отвращава хората, отколкото да печели техните симпатии. Вземете 240 мандата. Вие не разбрахте ли, че не може да функционира нито една институция без участието на всички? На нас ни тежеше тази една година, когато ругахте опитите за институционалност. Защо смятате, че утре вие ако вземете многото мандати, тези, които влязат, и тези, които не, ще бъдат длъжни да спазват конституционните правила? Защо смятате, че примерът, който давате за отношение на институциите, на парламента, няма да бъде заразителен? Напротив – той може да бъде много заразителен”, подчерта Михаил Миков.

„Така ли ще градим държава? Кой ще иска да стане член на институция, която се избира от Народното събрание или се назначава от изпълнителната власт? Как ще тежи неговата дума? Искате да има контрол при разходване на публичните средства? Не искате това. Искате повсеместен пожар. Със сигурност ще го получите, независимо от резултатите на избори. В условия на криза поражда винаги равно по тежест и обратно действия”, допълни той.

„Днес трябва да изберем Сметната палата, за да се влезе включително в изборната ситуация с един орган, който изпълнява законовите си задължения. Ние имаме един грях – трябваше по-активно да положим усилия за възстановяване на институциите. Тази една година не стигна”, заяви Миков. „Аз искам да ви благодаря за куража в този момент да поемете тази отговорност пред българските граждани, защото България има нужда от Сметна палата и вие ще носите тази отговорност”, посочи той.

Припомняме, че Законът за Сметната палата беше приет от настоящото Народно събрание. Съгласно нормата председателят и членовете ще се избират и освобождават от Народното събрание за срок от 7 години. Председателят не може да бъде преизбиран.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес