Призовавам всички народни представители да участват активно в оставащите заседания на НС, защото парламентарното управление няма алтернатива в демократична България. Това каза председателят на Народното събрание Михаил Миков в обръщение, излъчено по БНТ.
Според него с наближаването на предсрочните избори парламентът се използва все по-безогледно за тяснопартийни интереси, а това подкопава основите на парламентаризма и демокрацията въобще. Миков добави, че намира това за недопустимо.
Не приемам заявените позиции, че народни представители ще сведат конституционните си задължения за присъствие в пленарната зала единствено да гласуването на предизвестената оставка на правителството. Това е в противоречие с Конституцията и постигнатите договорености, каза още Миков.
По думите му ако инцидентното напускане на залата от една парламентарна група, като крайна форма на несъгласие с конкретни решения, може да се приеме понякога, то системният и целенасочен бойкот на Народното събрание е противоконституционно поведение, което руши демократичните устои на обществото.
В рамките на изявлението си Миков изброи някои от законите, които трябва да бъдат приети от това Народно събрание. Според него приемането на тези документи е важно за всички граждани и за България като държава.
Председателят на НС изброи:
"Не може да се довърши приемането на закони за въвеждане на директиви, които са политически безспорни. В резултат на ненавременното им приемане страната може да понесе финансови санкции, от които никой български гражданин няма интерес.
Не могат да се ратифицират и споразуменията с Международната банка за възстановяване и развитие. Те ще улеснят усвояването на средства от европейските фондове в областта на здравеопазването, енергетиката, инфраструктурата и земеделието. Ако тези споразумения не бъдат ратифицирани в срок, те ще загубят действието си, което ще затрудни следващото правителство, което и да е то.
Важни за България са ратификациите на споразуменията за асоцииране между Европейския съюз и Молдова, Украйна и Грузия. Забавянето им у нас ще бъде лош знак към партньорите от Европейския съюз и към държавите-кандидати за членки по пътя към пълноправното им членство. Това намалява ролята на страната ни като член на Европейския съюз и фактор на стабилност в региона".
Към края Миков се извинява на българските производители, че в тази обстановка новото разглеждане на наложеното от президента вето на Закона за защита на конкуренцията, "който защитаваше техните интереси", изглежда все по-трудно.