Няма стартирана наказателна процедура срещу България, нито са предприети стъпки за налагане на санкции. Това съобщиха от министерство на икономиката и енергетиката по повод на появилите се в публичното пространство информации, че е стартирала наказателна процедура срещу страната ни.
В ход е единствено стандартно запитване EU Pilot за събиране на информация относно готвени промени в Закона за енергетиката. МИЕ нееднократно е информирало за диалога си с ЕК по темата.
Подобни стандартни запитвания са практика на ЕС, които не водят до санкции. В работата на Министерството вече е имало такива процедури - по време на управлението на ГЕРБ през юли 2011 г. относно изпълнение на националните цели по отношение на биогоривата, и от март 2013 г. по време на служебния кабинет относно напредъка в постигането на националните цели за енергийна ефективност.
"С проекта EU Pilot се цели по-добра комуникация и предварителен обмен на информация между службите на Европейската Комисия и органите на държавите-членки. За пореден път нормалният диалог с ЕК се изкривява и употребява за политически цели, което в крайна сметка е вредно за България, а не за едно или друго правителство. Не трябва да пречим на проекта "Южен поток", защото той не е проект само на България, но и за ЕС", категоричен е министър Стойнев.
На 24 април тази година той проведе среща с еврокомисаря по енергетиката Гюнтер Йотингер, за да обсъдят бъдещото развитие на проекта "Южен поток" в съответствие със законодателството на общността.
На 15 май министър Драгомир Стойнев изпрати писмо, с което кани експерти от екипа на Йотингер на среща с експерти от Министерството на икономиката и енергетиката, за да бъдат обсъдени промените в българското законодателство, касаещи изграждането на газопровода "Южен поток".