"България осма година е в дефицит и тази спирала трябва да се спре, но не мисля, че финансовият министър Владислав Горанов планира конкретно вдигане на данъците". Това каза председателят на Парламентарната комисия по бюджет и финанси Менда Стоянова в предаването „Лице в лице“.
Тя бе помолена да коментира думите на Горанов, че ако новият дълг расте, ще изникне въпросът за по-високи данъци.
"Не смятам, че казвайки това изречение, финансовият министър има предвид конкретно вдигане на данъците, още повече, че в програмата на ГЕРБ е записано, че данъчната система остава същата. Може би се опитва да каже, е че трябва да озаптим спиралата на дълга", заяви Стоянова.
Нормално е да покаже притеснение – България осма година е в дефицит. Тази спирала трябва да се спре, България трябва да престане да е в дефицит, продължи тя.
Стоянова добави, че към момента няма нищо притеснително около държавния дълг.
Дългът, който приключи 2015 г. е в рамките на дълга в края на 2014 г. – около 24 – 25% от БВП. Не смятам, че сме в критични нива, каза тя.
На въпрос ще се стигне ли до там финансовият министър да управлява закъсалите общини, каквито заглавия се появиха в медиите тя обясни, че това не е коректна интерпретация на предложените промени в Закона за публичните финанси.
Преди дни промените бяха публикувани за обществено обсъждане от Министерството на финансите.
Финансовият министър няма да управлява никакви общини. Има пет критерия и ако общините не отговарят на три от тях, значи са в лошо състояние.
Кметът на общината трябва да направи прави анализ и ако установи, че общината не отговаря на три от критериите, трябва да внесе общинския съвет програма за оздравяване. Министърът на финансите управлява този процес. Ако такава програма не бъде предложена и приета, тогава министърът сезира кмета да предприеме действия или той самият ще се заеме с оздравяването на общината, обясни Стоянова.
Има общини, които са доста закъсали. Каквито и оздравителни програми да предприемат, тези общини не биха могли да се възстановят.
Тогава изходът пак е министърът на финансите – общинският съвет може да поиска от министъра безлихвен заем, който обаче се връща до три години. Парите са от държавния бюджет. Ако общината изпълнява критериите и спре да генерира дефицит, този дълг може да премине в целево финансиране т.е. да се опрости, добави тя.
Стоянова увери, че бюджетът няма „да изгърми“. Не можем да направим над 3% дефицит, а ние вървим и към намаляването на тези 3%, каза тя.
Запитана за желанието на Реформаторския блок за анекс към коалиционното споразумение, Стоянова каза, че в момента изчакват да видят предложенията на РБ. Тя лично смята, че трябва анекс само за съдебната реформа.