„Мен не ме е страх от избори и колегите също не ги е страх, но става дума за това какво е полезно за държавата и как да се свърши". Това каза зам.-председателят на парламента Мая Манолова пред БНТ.
Тя добави още, че не се е „вкопчила в някакъв пост", както и че властта не била на всяка цена за нея.
„Но на парламентарни избори активността ще е по-голяма и малките партии тогава могат да отпаднат", отбеляза Манолова.
Тя обясни, че ГЕРБ могат да искат предсрочни избори и би се съгласила с тях, ако загубата е на парламентарни избори, а не на европейски.
Възможността за преференциално гласуване е необратима, заяви авторът на Изборния кодекс. По думите ѝ опцията за пренареждане на кандидатските листи е повишила избирателната активност и дава по-голяма легитимност на избраниците в очите на избирателите.
Тя посочи, че е приблизително еднакъв процентът на съвпадение на гласовете за листа и преференция, станало известно като феноменът 15/15, при всички партии от 1 до 17 (до 17 кандидати можеше да има в една листа, тъй като България има 17 депутатски места в Европарламента). В този смисъл е нужно повече информиране, докато гражданите свикнат, а не да се премахва преференцията. Припомняме, че 15-ият в листата на Коалиция за България Момчил Неков получи близо 34 000 преференциални гласа, с което измести водача и лидер на БСП Сергей Станишев, предаде КРОСС.
Според Мая Манолова ГЕРБ са спечелили повече гласове от БСП, защото са успели да активизират повече хора да отидат до урните, докато левицата не е успяла. Анализ за причините вече се прави на "Позитано" 20.