Очевидно разяснителната кампания по отношение на това как ще са гласува за партии и за отделни кандидати от листите не е била достатъчна, тъй като част от избирателите не са разбрали смисъла на преференцията.
Още: Огнян Минчев: Ставаме все по-големи длъжници на героизма, с който украинците защитават Европа
Още: Радан Кънев: Европа не е длъжна да възприема ролята на жертва
Този коментар направи зам.-председателят на Народното събрание и един от основните автори на новия Изборен кодекс Мая Манолова, предаде БГНЕС.
Забелязва се интересна тенденция - във всяка една от партиите с номера от 1 до 17 кандидатът, отговарящ на съответния номер, прескача бариерата от 5% и преференцията за него е валидна, обясни Манолова. Този казус е валиден не само за листата на "Коалиция за България", където 15-ият Момчил Неков успя да спечели достатъчно гласове, за да стане евродепутат.
Още: Петя Цанкова, БСП: 600 млн. лв. е необходимият остатък за увеличението на всички пенсии
Още: Манол Генов за думите на Делян Пеевски: Не се чувствам дисциплиниран, върша си работата
При партия №3 в бюлетината, кандидат №3 печели 10% от гласовете, при партия №4, кандидат №4 печели над 12% от гласовете, същото важи и например за партиите НФСБ, "Синьо Единство" и АБВ, където кандидатите с номера съответно 11, 13 и 9 печелят над 7%, 9% и 8% от гласовете, изброи Манолова. С преференция от 8.05% Момчил Неков оглавява листата на "Коалиция за България", посочи тя.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Призив от Елена Поптодорова: Трябва да изпратим контингент от мироопазващи сили в Украйна
Възможни са разговори може ли бюлетината да бъде променена, за да няма объркване, но цялата шумотевица след изборите може би изигра своята роля и вече дори онези, които не са разбрали как да гласуват, вече знаят, анализира Мая Манолова.
Дълго умувахме за вида на бюлетината и по разбираеми причини нямаше как всички имена на отделните кандидати да бъдат изписани върху нея, припомни Манолова и посочи, че една от печатниците е изготвила подобен вариант на бюлетина, която е била дълга няколко метра. От друга страна, да се отказваме от преференцията заради технически проблеми не е добър вариант, категорична е Манолова като подчерта, че една голяма част от хората вече знаят, че имат възможност да преподреждат листата и това тяхно право не бива да бъде отнемано.
Несъстоятелни са и всякакви твърдения и внушения за контролиран вот, тъй като е очевидно, че при всички партии с номера до 17 се е получил подобен казус. Ако отбелязване на преференцията означава купен вот, тогава и ГЕРБ са купили над 100 000 гласа, защото толкова гласове има за Томислав Дончев, посочи Манолова.
Още: Управляващите продължават да бързат с назначенията в регулаторите
Още: Шефът на БНБ предложи на парламента отново Радослав Миленков за подуправител
По отношение на Момчил Неков и дали той ще стане евродепутат Манолова коментира, че решението ще бъде изцяло негово и на организацията, която го е издигнала за кандидат. Категорично не е вярно, че върху Неков е оказван натиск да се откаже от мястото си в Европейския парламент, настоя Манолова.
По-рано темата "Момчил Неков" бе засегната и от депутатите Антон Кутев и Кирил Добрев. Според Добрев младият му колега Неков вече е депутат в Европарламента и темата не е актуална. "Те могат да го направят и патриарх, но въпросът е, че момчето е избрано за европейски депутат и заминава за Брюксел", коментира Добрев и дори сподели, че Неков вече си е купил билет, който му е показал. В същия дух се изказа и Антон Кутев, според когото Неков е взел своето решение и то е да замине за Брюксел.