Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Манолова: Борисов симулира реформа и заблуждава народа

07 декември 2019, 19:00 часа • 6411 прочитания

"От сутринта премиерът Борисов събра ритуално министрите и започна да разказва баснята за промени в НПК и Закона за съдебната власт, с които се въвеждала фигурата на т.нар. "независим" прокурор. Той щял да разследва главния прокурор и това отговаряло на изискванията на Венецианската комисия. Щял да извършва разследвания на главния прокурор от позицията си на, забележете, началник отдел във Върховната касационна прокуратура".

Това написа Мая Манолова, председател на "Изправи се.БГ" в страницата си във Facebook по повод промените в НПК и Закона за съдебната власт, които кабинетът внася, за създаването на фигурата на "независимия" прокурор.

Според Манолова става дума за "съшита с бели конци заблуда, в която Борисов опитва да вкара и българското общество, и експертите, и международните институции." Тя определя предложенията на премиера и кабинета като "безполезни" и представляващи "симулация на съдебна реформа".

Манолова смята, че такава "може да се постигне единствено и само с промени в Конституцията", каквато премиерът "съзнателно не предприема".

Според председателят на "Изправи се.БГ" правителството "предлага фигура, непредвидена в Конституцията – на т.нар. "независим" прокурор, който щял да разследва началника си – главния прокурор. За всеки юрист в държавата е ясно, че според Конституцията няма "независим" прокурор – пише го в чл. 126 от Основния закон. Затова и Венецианската комисия посочва, че независимо разследване може да се осъществява от независима фигура, извън системата на прокуратурата".

Какво призова да се направи председателят на ВКС Лозан Панов, прочетете в този материал.

"Според правителството фигурата на "независимия" прокурор щяла да се избира от членове на ВСС – от прокурорската квота – които след като излязат от ВСС обаче, остават подчинени на главния прокурор", казва още Манолова и добавя, че вместо тези промени, могат да се предприемат полезни и ефективни реформи.

"Ако иска Борисов да му повярват хората, че не разказва басни с живо включване от заседанията на МС, а мисли за реална реформа на съдебната власт в страната, би могъл да направи следните 3 неща:

1. Да проведе реформата чрез конституционни промени, като събере конституционно мнозинство. Нали имаше политически партньори и стабилно мнозинство? Защо не го прави? Няма 160 гласа ли? Или няма политическа воля?

2. Ако му е толкова "спешно", в края на 10-та година от управлението му като премиер, да инициира истински, а не фасадни промени в Закона за съдебната власт и НПК – такива, каквито са посочени в становищата на Комитета на министрите на Съвета на Европа и Венецианската комисия.

3. Депутатите му да предложат и гласуват промяна на структурата на ВСС, така че да се увеличи броят на съдиите, избирани от съдии, каквато е препоръката на Венецианската комисия".

"Днес премиерът не направи нищо от това. Озадачаващо е, че и опозицията, и парламентарните партии не излизат с позиции. Затова наричам маневрата в Министерски съвет от сутринта басня. И призовавам г-н Борисов да не вкарва в умишлена заблуда хората – номерът няма да мине", смята още Манолова.

По думите й "предложените промени са очевидно противоконституционни и след като кабинетът ги приеме "спешно", все ще се намери орган, от оправомощените, който пък спешно да сезира Конституционния съд".

В края на позицията си Манолова е скептична, че "опитът Венецианската комисия да стане част от ловката маневра на Борисов ще мине".

Илия Лазаров
Илия Лазаров Отговорен редактор
Новините днес