Имаше сериозен, разгорещен дебат в парламентарната ни група. Има аргументи да се подкрепи законопроектът за мажоритарния вот, тяснопартийният интерес на ДПС е такъв, но действаме от гледна точка на националния интерес. Това заяви депутатът от ДПС Четин Казак, според когото в този си вид законопроектът на ГЕРБ не е достатъчно добър и в пленарна зала Движението няма да го подкрепи. Ще се намали броя на партиите в парламента и това ще облагодетелства най-голямата политическа сила т.е. ГЕРБ, което ще сложи край на политическия плурализъм в България. При мажоритарен вот ще си останем с ГЕРБ и БСП в парламента, което ни е от интерес, но националният интерес е друг, смята Казак. Припомняме, че ДПС иска агитация на майчин език, да се премахне преференцията и да се вдигне ограничението от 35 секции в чужбина извън ЕС.
Звучи малко оправдателно. 2,5 млн. граждани казаха "да" на този мажоритарен избор, обяви депутатът от ГЕРБ Димитър Лазаров, според когото до август месец Народното събрание трябва да се произнесе по въпроса. Той попита и защо другите партии мълчат относно предложението партийната субсидия да стане 1 лев.
Решихме, че всяко предложение за мажоритарни избори ще го подкрепим. Днес (14 юни) вероятно ще внесем и наше предложение, надявам се да получим подкрепа, обясни пред bTV лидерът на "Воля" Веселин Марешки, според когото ГЕРБ си имало огромно мнозинство, включително конституционно. Г-н Борисов се видя с г-н Макрон, с Ангела Меркел, та с Волен Сидеров и Валери Симеонов ли няма да се оправи – просто г-н Борисов иска да направи един популистки ход, но реално законопроектът да не бъде подкрепен, смята Марешки. Голямата промяна в този законопроект щяла да е да няма едномандатно райониране, а си остава многомандатно - влизат само толкова бройки, колкото сега по отделните МИР-ове, но мажоритарно. Депутатът от "Обединени патриоти" (ОП) Искрен Веселинов обаче обяви във фарс "Воля", според когото е "невротична реакция" да се гледа толкова бързо след избори промяна на Изборния кодекс. Веселинов обяви, че ОП ще внесе отделен законопроект за партийната субсидия. А Димитър Лазаров прикани БСП да си внесе обещания законопроект, според който 120 депутати щели да се избират мажоритарно, а 120 – пропорционално.
Може би само в позицията на ГЕРБ за мажоритарния вот няма позиция, обяви депутатът от партията на Бойко Борисов – Десислава Атанасова. Тя изрази задоволство, че въобще вече има дебат по темата.
Атанасова набързо обясни какво предлага ГЕРБ – 240 едномандатни района, като във всеки район може да спечели само един депутат. Районирането го предоставяме на президента – защото е най-равно отдалечен от всички държавни институции, уточни народният представител от ГЕРБ пред Нова телевизия.
Може би следващата стъпка на управляващото мнозинство ще е да дадат на президента да прави кадастър. Няма такива конституционни правомощия президентът, заяви депутатът от БСП Филип Попов. Той подчерта, че тази система ще доведе до изкривяване на изборните резултати – например може с 5000 гласа да станеш депутат. Плурализмът ще изчезне – ще има една или две партии, смята Попов, който добави, че с купуването на гласове и икономическите зависимости, особено в по-малки общини, резултатът ще се изкриви още повече.
Според колегата му Валери Жаблянов, освен всичко друго, мажоритарен вот с абсолютно мнозинство в два тура ще е по-скъп от сегашната система. Жаблянов попита и защо ГЕРБ предлага система, която я няма в Европа - за да се направи "система за богатите" и да се ограничи българската демокрация.
На въпрос дали лидерите на големите партии ще се разбират предварително в кой едномандатен район да се кандидатират, Атанасова обяви, че "няма място за договорки", на което Виктор Николаев отвърна: "А, винаги има".
Съгласно предложения дневен ред, който трябва да се гласува днес (14 юни), законопроектът за мажоритарния вот ще бъде гласуван на първо четене утре (15 юни).