Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Мая Манолова показа данни от прокуратурата: 40 души били подслушвани незаконно през 2020 и 2021

07 декември 2022, 14:57 часа • 2165 прочитания

Лидерът на "Изправи се.БГ" Мая Манолова обяви днес, че е получила информация от Софийска градска прокуратура по едно от делата за подслушване на протестиращи със специални разузнавателни средства по време на антиправителствените демонстрации от лятото на 2020 г. Данните гласят, че 40 души са били подслушвани незаконно и тогава, и през 2021, заяви тя във видеообръщение във Facebook-профила си.

Става въпрос за дело за метеж, преврат и въоръжено въстание на протестиращи, които се обявиха срещу тогавашното правителство "Борисов 3" и срещу главния прокурор Иван Гешев. Сред подслушваните имало политици, журналисти и обикновени граждани, включително "целия офис на "Изправи се.БГ"", каза Манолова пред сградата на Административен съд - София-град.

"Продължаваме делата срещу спецпрокуратурата, Бюрото за контрол на СРС, ДАНС и МВР за незаконно подслушваните протестиращи – обикновени граждани, партийни лидери и журналисти. По време на протестите през лятото на 2020 бяха образувани досъдебни производства - едното за държавен преврат, срещу протестиращи. После в парламента създадохме комисия за незаконното подслушване на политически лидери и на обикновени граждани, взели участие срещу протестите. Въпреки опита тези факти да бъдат отречени от Бойко Борисов и ГЕРБ, най-накрая по едно от делата получихме конкретна информация от СГП – правоприемник на спецпрокуратурата. Тя призна, че 40 души са били подслушвани по делото за метеж, преврат, въоръжено въстание", каза Манолова.

Оказва се, че най-ранните документи за подслушване са създадени на 17 юли 2020 г., а най-късните - на 24 март 2021 г. "Колко месеца сме били поставени под контрол със СРС – подслушване на телефони, проследяване и др.? Най-късните документи са от 24 март, а на 4 април 2021 Борисов падна от власт и очевидно това е била една от причините това да бъде прекратено", заяви тя.

Според нея Законът за на СРС е писан по време на "диктатурата на Борисов" и не дава възможност на хора, които са подслушвани по основания, че готвят въоръжен преврат да сменят конституционния ред, да научат някога, че са били подслушвани.

От Бюрото за контрол на СРС твърдяха, че не е имало незаконно подслушване на протестиращи, което по принцип се наказва със затвор от 20 г. до доживотен затвор. Припомняме, че през юни 2021 г. прокуратурата обяви, че не е установено незаконно подслушване на лица, имащи отношение към политическия живот и избори за 45 НС - въпреки основателни твърдения за противното.

През юли 2021 г. от Националното бюро за контрол на СРС заявиха, че поне спрямо две лица, участвали в протестите, са прилагани неправомерно специални разузнавателни средства.

"Делото още не е приключило. Ще извадим тази информация, искахме докрай да водим делата в България, после в Страсбург, но ако получим информация, ще я огласим и това ще е основание за промяна на Закона за СРС, за да не злоупотребява следваща власт с тях", каза Манолова днес.

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес